Търсене
Close this search box.

Изграждане на научна инфраструктура

Изграждане на научна инфраструктура

Изграждане на научна инфраструктура

Изграждане на научна инфраструктура


Направи дарение на училище!



***

Научноизследователската инфраструктура  е съществена част от всяка научна и изследователска система. Достъпът до модерна апаратура гарантира рамката за развитието на учените и на науката и е предпоставка за трансфера на технологии и знания към и от индустрията.

През последните 10 години научната инфраструктура в България беше частично обновявана чрез проекти, финансирани по рамковите и други програми на ЕС, ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ и проекти на ФНИ, които позволиха закупуването на съвременна научна апаратура или обновяване на съществуващата. Извършена е актуализация на Националната пътна карта за научна инфраструктура (http://www.mon.bg/bg/4).

23 научни инфраструктурни комплекса са включени в настоящата НПКНИ 2017-2023 г. като особено значими за развитието на науката в България. Представени са основните научни комплекси в страната и съответното им приоритизиране на европейско и национално ниво. Тя дефинира и етапите за развитие на научната инфраструктура в Република България за периода до 2023 г. За мониторинга на изпълнението на НПКНИ е създаден Постоянен комитет като консултативен орган към министъра на образованието и науката. През 2018 г. са финансирани 16 инфраструктурни обекта от НПКНИ със сумата от 10 671 137 лв.

За повишаване на качеството на научните изследвания и иновациите са необходими целенасочени инвестиции в приоритетни за страната научни направления, квалифицирани изследователи и изобретатели и атрактивна научна среда. Основен инструмент за това е Оперативната програма “Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОПНОИР). Приоритет е да се подпомогне развитието и модернизацията на два вида изследователски центрове – Центрове за върхови постижения (ЦВП) и Центрове за компетентност (ЦК). От тях се очаква да създадат условия за привличане на висококвалифицирани изследователи за провеждане на научни изследвания на най-високо европейско ниво.

През 2018 г. са сключени 13 договора с общ бюджет 348 млн. лв. – 4 договора за изграждане на ЦВП и 9 договора за изграждане на ЦК. Всички проекти са разработени и се изпълняват в партньорство между различен брой научни организации, в т.ч. университети, институти на БАН  и др., като предвиждат модернизация на съществуващата и изграждане на нова научнаинфраструктура, осъществяване на научноизследователска и развойна дейност, трансфер на знания и технологии, разпространение на резултатите от научните изследвания и предоставяне на научноизследователски услуги за бизнеса.


Разбери повече за БГ Наука:

***

От 01 януари 2017 г. МОН участва като партньор в международен консорциум по проект RESINFRA@DR (http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/resinfra-dr). Проектът с общ бюджет 2 154 989,34 евро се ангажира със задачата да изпълни дейности за подобряване на макрорегионалния обхват и за постигане на устойчиво положително социално-икономическо въздействие от работата на научноизследователската инфраструктура в Дунавския регион.

https://naukamon.eu/22-%d0%bc%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%8a%d1%82%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%b0-%d0%b7%d0%b0/

 

Повече информация можете да откриете ТУК


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.