Търсене
Close this search box.

Интервю с д-р Атанас Величков от отдел Ядрена спектроскопия и радиохимия на ОИЯИ – Дубна

Интервю с д-р Атанас Величков от отдел Ядрена спектроскопия и радиохимия на ОИЯИ – Дубна

Интервю с д-р Атанас Величков от отдел Ядрена спектроскопия и радиохимия на ОИЯИ – Дубна

Интервю с д-р Атанас Величков от отдел Ядрена спектроскопия и радиохимия на ОИЯИ – Дубна


Направи дарение на училище!



***

  1. Кратка информация за изследователя: име, степен, звание, месторабота

Д-р Атанас Иванов Величков, старши научен сътрудник, работя в Обединения институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) в Лабораторията за ядрени проблеми, отдел Ядрена спектроскопия и радиохимия.

  1. С какво се занимавате на работното си място? (Ежедневието на един учен) – проекти, изследвания, …

Колективът, с който работя има проекти в областа на новите материали, ядрената медицина, прецизната бета и гама спектроскопия, радиохимични генератори и др.

С колегите в отдела за Ядрена спектроскопия и радиохимия имаме разнообразни и интересни научни задачи. Ние изучаваме свръхфинни взаимодействия посредством методите на нарушените ъглови γ-γ корелации (НЪК) и Мьосбауерова спектроскопия. Използваме широк набор радиоактивни изотопи (111In, 181Hf, 172Hf, 172Lu, 182Ta, 152Eu, 154Eu, 90Nb и др.).

Например, изучаваме нови материали при големи налягания (до 500 000 атмосфери) и ниски температури (до 4К). Тези изследвания позволяват разкриването на фундаментални явления – изучаване на фермиони на Вейл в топологически полуметали и свръхпроводници, изследвания на нови форми на  симетрия на електронни орбитали в кристали в метални сплави и др.


Разбери повече за БГ Наука:

***

С помоща на емисионната Мьосбауерова спектроскопия ще участваме в създаването на источници за ядрената медицина и тяхното изследване. По конкретно – за изследването на радиофармпрепарати на основата на перспективния медицински изотоп 119Sb, като се изследва дъщерният му изотоп 119mSn. Също така ще използваме изотопи от радиохимични генератори, например 172Hf/172Lu, 44Ti/44Sc в ядрената медицина – за диагностика и за лечение.

  1. Какви са научните ви постижения (приноси) и каква е тяхната полза  за обществото и икономиката?

С помоща на голямо налягане (100 000 атмосфери) и висока температура (2000 оС) са получени свръхпроводящи и магнитни материали, топологични свръхпроводници и метали на Вейл легирани с радиоактивни изотопии – индий и хафний. Това е поредната крачка по пътя към свръхпроводимост при стайна температура! Също така изучаването на тези материали ще ни доближи до създаването на квантовите компютри.

Създадени са радиохимични генератори с изотопи подходящи за ядрената медицина. Изследвана е стабилноста на някои радиофармацевтични препарати с тези и други изотопии. Това ще помогне в намирането на по-ефективни методи за диагностика и лечение в ядрената медицина.

Проведени са изследвания с титанов окис (TiO2) –  този материал се използва както в различни области на съвременната индустрия, така и при развитие на нови методи за пречистване на замърсени водоисточници. Това е полезно за подобряване  екологичната среда  в бъдеще.

  1. Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател?

Още като ученик в началните класове прочетох книга за Вселената. Заглеждах се в небето и звездите и  по-късно проявих интерес как всичко това е устроено, как Вселената работи и защо нас ни има. Тези въпроси и сега ме вълнуват и всяко ново откритие ни дава възможност поне малко да  разберем  великата загадка! 

     5. В момента работя върху …, което ще …

В момента работя върху проекти свързани с ядрената медицина и с изследване на електронната структура в изотопа след ядрен разпад (електронен захват или бета разпад). Продължава дългогодишното сътрудничество по изучаване на структурно-фазови, магнитни и електронни преходи в интерметални съединения. Това са нови материали, синтезирани при голямо налягане (10 Gpa) и висока температура (2000 оC). В колаборацията участват колеги от: Физическия институт на МГУ, Института по физика на високите налягания, г. Троицк, участват и полски учени от Института по ядрена физика към университета “Мария Кюри”, г. Люблин, с ръководител на проекта проф. д-р Мчислав Будзински. От ОИЯИ аз съм ръководител на този проект. 

Благодарение на колегите от сектор радиохимия активно се развива сътрудничеството с колеги от Германия и Канада с цел изследване на радиофармацефтични препарати и нови изотопи за ядрената медицина (177Lu, 90Nb, 119Sb и др.). Приготвянето на медицинските източници е с участието на колеги от университета в Майнц (Германия). А също така колегите от лабораторията TRIUMF, Ванкувър(Канада) ни предоставят радиофармацевтични препарати за изследване. Започната е программа за изучаване на изотопии (алфа и бета емитери) за ядрената медицина, като 225Ac, 227Th, 177Lu, 197Hg,  213Bi, 213Pb.

Всичко това ще доведе до подобряване на методите на диагностика в ядрената медицина. Ще разкрие фундаментални въпроси, свързани с постефектите на ядрения разпад.  Освен това, ще помогне за получаване на нови магнитни и свръхпроводящи материали.

  1. Какви проблеми срещат учените във вашата област (за професионалното си развитие и в работата си)?

Навсякъде проблеми може да има, но с усилията на коллектива и диалог с администрацията всичко може да се реши.

  1. Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

Най вече отношението на хората трябва да е позитивно. Журналисти и правителство  трябва наистина да осъзнаят силата и ценността на науката за икономиката и за бъдещето на България.

  1. Знаете ли че: (малко известен и интересен факт за специалността)

Всички хора могат да видят едва 5% от това което наричаме Вселена. Всичко останало е един безкраен и невидим океан от тъмна материя и тъмна енергия.

  1. В свободното си време обичам да: (хоби, спорт)

Да бъда със семейството си, и разбира, се да търся информация за някакво научно откритие,  което да ме удиви силно!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.