Търсене
Close this search box.

Интервю с проф. д-р Владимир Сълов, декан на факултет „Информатика“, Икономически университет – Варна

Интервю с проф. д-р Владимир Сълов, декан на факултет „Информатика“, Икономически университет – Варна

Интервю с проф. д-р Владимир Сълов, декан на факултет „Информатика“, Икономически университет – Варна

Интервю с проф. д-р Владимир Сълов, декан на факултет „Информатика“, Икономически университет – Варна


Направи дарение на училище!



***

1. Кратка информация за изследователя: име, степен, звание, месторабота

Владимир Сълов, професор и доктор в Икономически университет – Варна, декан на факултет „Информатика“.

2. С какво се занимавате на работното си място? (Ежедневието на един учен) – проекти, изследвания, …

Като работещ в университет, по-голяма част от ангажиментите ми са свързани с обучението на студентите. Икономически университет – Варна предлага няколко специалности в областта на информационните технологии: „Информатика и компютърни науки“, „Мобилни и уеб технологии“, „Дигитални технологии в бизнеса“. Преподавам основно дисциплини по програмиране с различни езици и средства. От друга страна, тъй като съм и на административна позиция, като декан организирам работата във факултета, взаимодействието между звената, решавам различни студентски въпроси и др. Разбира се, занимавам се и с научни изследвания, като интересите ми са както в областта на разработка на информационни системи, така и в приложението на информационните технологии в бизнеса и образованието. Като цяло намирам работата си за динамична и интересна, изискваща съчетаване на различни качества и държаща ме във форма.

3. Какви са научните ви постижения (приноси) и каква е тяхната полза за обществото и икономиката?
Хабилитационният ми труд за академичната длъжност „професор“ е с наименование „Производителност и ефективност на компютърните системи“. Основната теза, която той застъпва е, че нарастващите разходи за информационни технологии налагат създаването на методика за оценка на тяхната производителност и ефективност, а съществуващите икономически теории и модели не могат да бъдат приложени спрямо тях, поради редица ограничения и особености. В монографията се предлага подобна методика и математически апарат, с помощта на които всяка организация (или дори отделен потребител) би могла да направи подходяща оценка на производителността и ефективността както на хардуера, така и на софтуера, който притежава или възнамерява да закупи. По този начин ще се оптимизират значителните разходи за информационни технологии.


Разбери повече за БГ Наука:

***

4. Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател?

Интересът ми към информатиката е от ранна възраст и след завършване на висше образование, поемането по пътя на преподавателската и изследователската дейност беше за мен в голяма степен естествено развитие. В тази професия ми харесва творческият елемент, относителната свобода, досегът с младите хора и възможността собственото развитие да зависи по-скоро от самия човек, а не от външни фактори, и да бъде достатъчно обективно. Друг плюс е възможността за по-гъвкаво управление на свободното време.

5. В момента работя върху ……., което ще …….

По отношение на научните изследвания, интерес за мен в момента и вероятно за в бъдеще представляват и по-философски теми като например връзката между човека и машината, но не само в технически аспект, а като влияние върху човека, неговото време и щастие, и върху обществото като цяло. Технологиите следва да са основа за развитие на човека, а не самоцел.


6. Какви проблеми срещат учените във вашата област (за професионалното си развитие и в работата си)?
Тук ще заема вероятно по-оптимистична позиция. По мое мнение качествените и способни хора могат да се развиват успешно, въпреки някои пречки като например недостатъчно финансиране.
7. Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

Считам, че бизнесът, особено големите компании, следва да бъдат много по-активна страна и самите те да бъдат инициатори на научни изследвания и да инвестират в наука.


8. Знаете ли че: (малко известен и интересен факт за специалността)
Икономически университет – Варна е единственият икономически университет в България, в който се предлага обучение в област „Информатика и компютърни науки“, при това подобно обучение съществува още от 1969 г. Намирам това за много успешно, тъй като технологиите следва да се разработват и прилагат с познаване на бизнес средата.

9. В свободното си време обичам да: (хоби, спорт)
Имам изключително разнообразни хобита. Обичам да пътувам, посетил съм всички 100 национални туристически обекти и много други места; фотограф съм, вкл. с награди от конкурси; имам няколко любителски пълнометражни и кратки филми. Автор съм и на два романа, трилъри с исторически загадки, развиващи се в наши дни, издадени от издателство „Жанет 45“ – „Тракийският код“ и „Възкресение“; вълнувам се от древни световни и български мистерии и учения. Обичам киното и музиката, тениса.

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.