Търсене
Close this search box.

Интервю с доц. д-р Денка Златева, Декан на Стопански факултет в Икономически университет – Варна

Интервю с доц. д-р Денка Златева, Декан на Стопански факултет в Икономически университет – Варна

Интервю с доц. д-р Денка Златева, Декан на Стопански факултет в Икономически университет – Варна

Интервю с доц. д-р Денка Златева, Декан на Стопански факултет в Икономически университет – Варна


Направи дарение на училище!



***

     1. Кратка информация за изследователя: име, степен, звание, месторабота.

Доц. д-р Денка Златева – преподавател в катедра „Стокознание“ и Декан на Стопански факултет в Икономически университет – Варна.

  1. С какво се занимавате на работното си място? (Ежедневието на един учен) – проекти, изследвания, …

Значителна част от времето ми е ангажирана с преподавателската ми дейност по различни дисциплини „Стокознание на храните от животински произход“, „Експертиза на хранително-вкусовите стоки“, „Сензорни и експертни методи за анализ“, „Митническо представителство“, „Търговски марки и реклама на стоките“ и др. Работя със студенти от бакалавърска и магистърска степен, подготвям дипломанти и докторанти. Винаги съм смятала, че преподавателската работа не се изчерпва само с това да влезеш в час, да представиш лекционния материал и да си излезеш. Вярвам, че преподавателят трябва да докосне душите на младите хора, да допринесе за формирането и израстването им като личности, да събуди у тях любов към знанието! Надявам се, че успявам да го постигна.

Що се касае до научно-изследователската ми дейност – работя по различни проекти, участвам в национални и международни научни конференции и кръгли маси, подготвям публикации. Благодарение на широката партньорска мрежа на университета съм участвала в различни мобилности с цел преподаване по програма „Erasmus“ – с цикъл лекции по „Сензорен анализ“ в School  of  Agrifood  and Forestry Science and Engineering, University  of  Lleida  –  Испания през 2014 и 2016 г., в University of Social Sciences – Lodz, Poland – campus Warsaw през 2019 г. Имам ангажименти в различни работни групи, комисии, научни журита.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Ако добавим към това и задълженията ми като Декан на Стопански факултет, се получава представа за спецификата и обхвата на работата ми.

  1. Какви са научните Ви постижения (приноси) и каква е тяхната полза за обществото и икономиката?

Благодарна съм, че преди години имах възможност да работя като част от екипа на проект “Improving Academia – Industry  Links  in  Food  Safety and Quality”. С участието на представители от 8 държави (Шотландия, Испания, Австрия, Гърция, Хърватска и др.) разработихме концепция и създадохме центрове, в които колеги от академичните среди да подпомагат бизнес организациите при постигане на нормативните изисквания, свързани с качеството и безопасността на храните. 

Научните ми интереси са свързани основно с възможността за подобряване на качеството, биологичната ценност и съхраняемостта на хляба. В тази връзка имам експериментални изследвания и редица публикации, свързани с приложението на лиофиризирани млечнокисели закваски в хлебопроизводството. С докторантите ми разработихме идеите за обогатяване на пшеничния хляб с цинк и селен (чиито прием в момента е особено актуален, защото тези две минерални вещества играят роля за имунния отговор на организма) и за приложение на аквакултури при производството на пшеничен хляб (изследвахме ефекта на кафяви водорасли Kelp и на микроводорасли Spirulina platensis). 

  1. Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател?

Всъщност аз избрах преподавателската професия, но тя се допълва и обогатява от научно-изследователската работа. Едва ли преди години, когато се посветих на тази професия, съм имала пълна представа какво представлява тя. Но по-важното е, че нито за миг не съм съжалявала за избора си. Обичам работата си във всичките ѝ аспекти (преподаване, експериментални изследвания, публикационна дейност), защото в нея има динамика и предизвикателства. И още нещо, заради което не бих заменила работата си с друга – всеки ден съм между млади хора, което ме зарежда и обогатява!

  1. В момента работя върху ……., което ще …….

В момента съм ръководител на проект за научно-приложни изследвания, свързан с подобряване на минералния състав и антиоксидантния капацитет на хляба при обогатяването му с нетрадиционни за хлебопроизводството брашна. Екипът по проекта е междууниверситетски (включва и колеги от УХТ – Пловдив). Тъй като хлябът е продукт с ежедневна употреба и България е страна с традиционно висока консумация на хляб, повишаването на биологичната му ценност би могло да допринесе за превенция на оксидативния стрес и на индуцираните от него заболявания, както и за превенция на дефицитни състояния по отношение на редица минерални вещества при някои популационни групи от населението в страната.

  1. Какви проблеми срещат учените във вашата област (за професионалното си развитие и в работата си)?

Вероятно най-сериозният проблем е свързан с възможността за осигуряване на лабораторна база и за финансиране на експерименталните изследвания.

  1. Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

Според мен трябва да се преосмислят и преподредят приоритетите в ценностната система на хората – знанието и духовността да излязат на челни позиции, да изместят стремежа към материалното. Трябва да се промени и отношението към хората, занимаващи се с наука – те да получат уважението и престижа, които заслужават. Това ще бъде стимул за младите да се ориентират към преподавателска и научно-изследователска работа.

  1. Знаете ли че: (малко известен и интересен факт за специалността)

Потребността от изучаване на качеството на стоките възниква като обективна необходимост още с утвърждаването на стоковото производство. Преподаването на „Стокознание“ като научна дисциплина също има много дълга история – през 1594 г. в университета в Падуа се създава катедра по стокознание на растителните, животинските и фармацевтичните материали.

  1. В свободното си време обичам да: (хоби, спорт)

Обожавам да пътувам – да посещавам нови страни и места, да се потопя в атмосферата им, да „усетя“ местните хора, да опитам традиционните ястия. Това е моят начин да избягам от напрежението и стреса и да „презаредя“ батериите. Била съм в над 35 страни, а списъкът ми с места, на които искам да ида, е много, много дълъг! И разбира се, страстта към пътуването върви ръка за ръка с интереса към фотографията.

Нещата, които ми носят радост в ежедневието – чета, отглеждам орхидеи, ходя на народни танци.

Опитвам се да постигна баланс между всички тези неща. И смятам себе си за щастлив човек, придържайки се към думите на Алън Чалмърс, който казва „Основните елементи на щастието са: нещо да правиш, нещо да обичаш и нещо, за което да се надяваш.“ 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.