Търсене
Close this search box.

Институтът по органична химия с Център по фитохимия – БАН представя научния си капацитет и инфраструктура

Институтът по органична химия с Център по фитохимия – БАН представя научния си капацитет и инфраструктура

Институтът по органична химия с Център по фитохимия – БАН представя научния си капацитет и инфраструктура

Институтът по органична химия с Център по фитохимия – БАН представя научния си капацитет и инфраструктура


Направи дарение на училище!



***

Институтът по органична химия с Център по фитохимия – БАН (ИОХЦФ-БАН) ще представи своите най-нови научни постижения и разработки на 15 ноември 2017 г. (сряда) от 10:00 часа в Големия салон на БАН (ул. „15-ти ноември” № 1). По-късно същия ден, от 14:00 часа, в Института (ул. „Aкад. Г. Бончев“, бл. 9) можете да посетите лабораториите и да видите демонстрации на най-новата апаратура.

Събитието се провежда в рамките на инициативата „Българската академия на науките представя своите институти“. Внимание ще бъде отделено на предизвикателствата пред учените в съвременното общество и тяхната роля и отговорности за развитие и широко прилагане в практиката на иновативни технологии и умения.

По време на събитието в Големия салон учени от Института ще изложат щандове с нови научни и приложни разработки:

Ще бъдат показани растения, отгледани в лабораторни условия, както и изолирани от тях продукти. В ИОХЦФ се поддържа ин витро колекция от лечебни, ароматични и ядливи растения, характерни за флората на Балканския полуостров и Средиземноморския район на Северна Африка.


Разбери повече за БГ Наука:

***

С помощта на недеструктивния метод „ЯМР спектроскопия“ учените осъществяват съвременни методи за бърза и надеждна идентификация на манов мед от полифлорен и на „фалшив“ от „истински“ пчелен мед.

По време на представянето ще можете да поговорите с учените за полезните храни, както и кога да използваме захар, фруктоза, стевия или други подсладители. Ще научите защо са полезни пектините и какви видове продукти, съдържащи пектин са разработени от учени от ИОХЦФ.

Институтът е осъществил разработки на лекарствени препарати за лечения на дълбоки рани, както и иновативни продукти за козметиката и медицината.

В 10:00 часа научният секретар на ИОХЦФ проф. д-р Маргарита Попова ще представи научния и експертен потенциал на Института в областта на органичната, биоорганичната и фитохимията (химията на природните съединения), които са от съществено значение за тематичните области на Иновативната стратегията за интелигентна специализация на Република България 2014-2020: „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии”, „Мехатроника и чисти технологии“ и „Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии”.

Институтът полага значителни усилия за укрепване на човешкия потенциал и най-вече за привличане и задържане на млади специалисти. Носителката на наградата за най-млади учени „Акад. Иван Евстатиев Гешов“ за 2017 г. в направление „Нанонауки, нови материали и технологии“ ас. Радостина Иванова ще разкаже за възможностите за израстването на един млад учен в БАН. Най-младата стипендиантка по Националната програма „За жените в науката“ на L’Oréal и ЮНЕСКО ас. д-р Изабела Генова ще представи иновативния си проект в областта на алтернативните източници на енергия.

От 14:00 часа в ИОХЦФ-БАН (ул. „Акад. Г. Бончев” бл. 9) проф. д-р Павлета Шестакова ще представи научната инфраструктура на Института и възможностите, които тя предоставя за фундаментални и приложни изследвания. Владимир Парашиков, управител на фирма ПроЛаб, ще представи най-новите продукти на фирма Антон Паар, част от които ще бъдат демонстрирани в лабораторна среда. Гостите ще имат възможност да разгледат 11 научни лаборатории, между които центъра по ЯМР спектроскопия; лабораторията за екстракция на медицински и ароматични растения със свръхкритичен въглероден диоксид; синтетичните лаборатории за биорафинерия и трансформации на природни продукти; лабораториите със спектрална апаратура и още други. Учените от Института ще бъдат на разположение за отговори на въпроси и обсъждания.

 

ИНСТИТУТ ПО ОРГАНИЧНА ХИМИЯ С ЦЕНТЪР ПО ФИТОХИМИЯ

15 НОЕМВРИ 2017 г., 14:00 ч.

14:00 Представяне на научната инфраструктура на ИОХЦФ

14:40 Представяне на нова апаратура на фирма Антон Паар

Демонстрация на представената апаратура: Monowave 50 – реактор за синтез с класическо загряване и работа под налягане Abbemat 3100; лабораторен рефрактометър DMA 35 Ex Petrol; преносим денситиметър Monowave 400; микровълнов реактор за синтез KNF RC900; ротационен вакуум-изпарител, комплект с вакуум система SC920 KNF SIMDOS 02; дозираща помпа, ще бъде направена след лекцията от представител на фирма Пролаб в лаб. 215

От 15:00 часа могат да бъдат посетени следните лаборатории в ИОХЦФ-БАН Тема, която ще бъде представена:

 

 

 

118,

етаж 1

ЯМР спектрометър – магнитна наколенка за 2 млн. лева?

 

4,

етаж -1

Лаборатория за екстракция със свръхкритичен въглероден диоксид.

 

307,

етаж 3

Биорафинерията – органична химия от природата за природата или за живота на захарта извън сладкишите.
311,

етаж 3

Природата в колба.

 

 

504,

етаж 5

Растителните тъканни култури –източник на биологично-активни продукти от редки или застрашени лечебни растения.

 

510

етаж 5

Фитохимия – пчелни продукти и лечебни растения.

 

302,

етаж 3

Лаборатория по спектроскопия.

 

409,

етаж 4

 

Приложение на катализа в екологията.

 

401,

етаж 4

Синтез на въглеродни материали. Карбонизация . Анализ на въглеродни материали

 

407,

етаж 4

Синтез на въглеродни материали. Химическа и физическа активация.

 

414,

етаж 4

Анализ на органичната маса на природни горива

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.