Търсене
Close this search box.

Институт по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“

Институт по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“

Институт по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“

Институт по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“


Направи дарение на училище!



***

Според отчета на БАН за 2017 г. Институтът по океанология е открил нови фитопланктонни видове в Черно море, както и потенциално токсичните фитопланктонни видове: Pfiesteria piscicida, Karlodinium veneficum и Karenia bicuneiformis, с доказан негативен ефект в световния океан.

Филогенетично дърво, получено чрез Maximum Likelihood (ML) анализ на Pseudonitzschia spp. на база D1-D3 LSU rDNA

 

Това показва, че има опасност от възможни токсични явления. В отчета пише още, че „изследването подпомага разработването на интегриран подход за мониторинг на потенциално токсичен фитопланктон в българската акватория на Черно море“.

Там се споменава и работата върху подобряването на системата за ранно известяване и контрол на риска при наводнения и други крайбрежни опасности в Европа.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

Визуализация на прогностичната система: резултати за средната скорост на течението (A), височината на вълната (B), bottom level (C) и ерозията на плажа (D) за „гореща точка“ Варненски плаж и пристанищен вълнолом за 6.02.2015 г. 21:00 ч. GMT

 

Институтът по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ работи и по различни научни проекти, които са важни за науката и природата на България и Европа.

Повече за института вижте в самия отчет и на сайта му: http://io-bas.bg/

 

ВСИЧКИ публикации свързани с отчета на БАН – https://nauka.bg/tag/ban2017/

 

*****

Мисля, че е важно да кажа, че тази поредица не е платена, поръчана или инициирана от никого, а е част от безвъзмездната дейност на БГ Наука да популяризира учените и тяхната работа в България. Всичко написано е мнение на Петър Теодосиев, създател и собственик на сайта и списанието “Българска наука”.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.