Институт по механика (отчет на БАН 2018 г.)

Изследвано е явлението на анти-Фурие пренос на топлина в разреден газ, намиращ се в кухина с подвижна горна граница. Изследването се осъществява с помощта на нова техника за разложение на потока от частици и чрез прилагане на метода на директната симулация Монте Карло. Показано е, че потокът от частици се формира от приноса на две части: балистична и колизационна част, втората от които, отчита ефекта на сблъсък между частиците на газа. Различни степени на разреждане на потока в изотермична кухина са взети предвид с цел да се изследва детайлно преносът на топлина от студено към топло, от гледна точка на декомпозицията на потока от частици на балистична и колизационна част. Като това явление е предсказано в работите на няколко учени още през 2010 г. Сега е въведен нов индикатор, характеризиращ преноса на топлина от студено към топло. С негова помощ е показано, че и двете части на потока частици имат принос към появата на топлинен пренос от студено към топло. Освен това е, показано, че топлинният пренос от студено към топло се дължи на финото взаимодействие и баланса между двете части на потока в Кнудсен режим на приплъзване, както и в преходен Кнудсен режим.
Изследван е и синтезът на геометрични стъпкови конфигурации за два основни случая на тризвенни хиперболоидни зъбни механизми с външно зацепени зъбни колела: с нормална и с инверсна, или противоположна, ориентация на зъбните колела. Тези математически модели за синтез на геометрични стъпкови конфигурации с инверсна ориентация за неортогонални хиперболоидни механизми са продължение на друго изследване върху нормално ориентирани стъпкови конфигурации, отнасящи се до разглеждания клас механизми.
Представените тук алгоритми и условия за съществуване на тези конфигурации са основен елемент от проектирането на неортогонални трансмисии с кръстосани оси. Неортогоналният характер на структурата на тези предавки със специална ориентация на стъпковите им конфигурации създава условия за синтез на зъбни механизми с иновативни качества.
Източник: Отчет на БАН 2018
