Търсене
Close this search box.

Информационни (робо)технологии – обучение за всеки

Информационни (робо)технологии – обучение за всеки

Информационни (робо)технологии – обучение за всеки

Информационни (робо)технологии – обучение за всеки


Направи дарение на училище!



***

IMG_4327.JPG

 Колко от децата в училище разбират какво учат по физика, математика и информационни технологии? А колко от тях запомнят трайно наученото дори и след като бъдат изпитани на поредното контролно? Има ли такива деца, които от малки мечтаят да се развиват в сферата на техническите науки? Това би било доста трудно, ако разчитат само на материала, заключен между определенията в учебниците.

  Има различни начини да се събуди интересът на децата от ранна възраст към техническите науки и да им се покаже, че физични и математически закони, могат лесно да бъдат разбрани и наблюдавани. Има и други способи, с които по-големите ученици пък навлизат в дебрите на високите технологии и програмирането. Има и вариант всички тези насоки да се обединят чрез проектиране, конструиране, програмиране и тестване на роботи. Не си представяйте сложни изпълнения от рода на Трансформърс, Терминатор, или пък Уоли. Роботите и задачите могат да са достъпни и разбираеми и за 6 годишни деца, като в същото време дори гимназисти, изучаващи сериозно програмиране, могат добре да се потрудят, работейки със същите тези роботи.

http://image.nauka.bg/tech/robo/IMG_4327.JPG

Говорим за серията Mindstorms на Лего, а мястото, където малки и големи се трудят над различни по сложност проекти е Училище по роботика “Robopartans” (www.robopartans.com). Създаделите му, Екатерина Аначкова и Кирил Митов, заедно с екип от млади специалисти и преподаватели, са се заели с нелеката задача да направят обучението по сложни предмети като математика, физика и информационни технологии достъпно и завладяващо за ученици от първи до дванадесети клас.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

http://image.nauka.bg/tech/robo/IMG_4121.JPG

 

Училището по роботика разработва специална програма, която освен че е разделена на нива според различните възрасти на учениците, се стреми да обясни нагледно и разшири знанията, поднесени в училище. Всяко от нивата надгражда предходното, като съдържа по 7 занятия, които в повечето случаи се провеждат веднъж седмично.

 Целта е учениците да се запалят по техническите науки като дори и един ден да не станат учени, те ще имат много по трайни и широки познания. В Училището по роботика се насърчава самостоятелното достигане до определено решение, като един от най-добрите начини е чрез проба и грешка. Опитът показва, че превъзпитани и заплашвани със слаби оценки от българската образователна система, учениците малко по малко губят изследователският си поглед към света. Страхуват се да изпробват идеите си, притесняват се да споделят мнението си, умишлено не проявяват въображение, защото това сериозно се наказва. Още от ранна детска възраст губят интерес към училищните предмети, защото често не виждат приложението на теоретичната информация, която получават. Трудно им е дори да си представят, че има връзка между отделните предмети и че дори подредбата на уроците не е случайна.

 В Училище по роботика “Robopartans” работят с предварително изградени нива и програма, съобразена с възрастта и знанията на децата, така че да могат да съчетаят наученото в училище с нови знания и задачи. Всяко ниво надгражда предходното. Най-хубавото е, че часовете по роботика не са предназначени за специално отбрани деца с особен афинитет към техническите науки – те са за всички като сложността на задачите зависи от нивото на възприемане и усвояване на всеки ученик.
 

http://image.nauka.bg/tech/robo/IMG_4331.JPG

Преподавателският екип е решен да покаже на всички участници в занятията по роботика, че света около тях постоянно се променя и те могат и трябва да участват в промяната и усъвършенстването му.

 http://image.nauka.bg/tech/robo/IMG_4051.JPG

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.