Индия (XIII – началото на XVI в.)

Монголците нахлуват в Северна Индия и се озовават пред стените на най-големите градове — Лахор и Делхи. Те опустошават северните индийски области и ограбват населението. Настъпва упадък в земеделието, занаятите и търговията.
XIV в.
Феодална разпокъсаност на Индия. Повече от 100 феодални (мюсюлмански и индуски) държавици водят помежду си непрестанни войни. Мюсюлманският султан в Делхи (наследник на династията на Газневидите и Гуридите) не е в състояние да гарантира безопасността дори на собствените си неголеми владения.
1389—1399 г.
Начело на почти стохилядна армия Тимур (Тамерлан), вожд на монголците, нахлува в Индия. Разпокъсаните сили на индийските владетели не успяват да спрат нашествието. След като преминават през Индия, монголците завземат Пенджаб и извършват масови кланета и огромни опустошения. Град Делхи е разрушен, населението — избито (с изключение на каменоделците и другите занаятчии, които са изпратени в Самарканд, за да работят в строителството на джамия, издигната в чест на победата. (През 1399 г. Тимур се завръща в Самарканд, като оставя управлението на султаната в Делхи и свой наместник.)
1451 — 1526 г.
В Делхи управлява афганистанската династия Лоди.
1498 г.
Португалският мореплавател Васко де Гама достига западното крайбрежие на Индия.
XV в.
Икономическа и политическа слабост на Индия след нашествието на Тимур. Борбите между мюсюлманските и индуските феодали се изострят. Северните мюсюлмански князе нямат сили да запазят някогашното си надмощие, а южните индуски раджи не са в състояние да обединят страната.
Началото на XVI в.
Португалците, първи измежду европейците, завладяват редица територии по западното и южното крайбрежие на Индия. Те налагат властта си в района на Индийския океан, Персийския залив и Червено море. Практикуват пиратството, нападат и ограбват индийски кораби. Грабителските им експедиции достигат до вътрешността на страната, макар че заетата от тях територия не е голяма и се ограничава до района на гр. Гоа, о. Цейлон и няколко други пункта. От втората половина на XVI в. англичаните и французите постепенно изтласкват португалците от Индия (в 1600 г. е основана Източноиндийската компания, а в 1664 г. Френската компания).
1504 г.
Внукът на Тимур, княз Бабур, завладява Афганистан и част от Източен Иран. Превзема градовете Кабул и Газна.
1526 г.
Начело на армия, съставена от Турци и афганистанци, Бабур завладява огромна, но разпокъсана Индия. В битка при равнината Панипат (северно от Делхи) загива владетелят на Делхи — Ибрахим от династията Лоди. След тази победа Бабур влиза в Делхи и се провъзгласява за император. Начало на държавата на Великия Могол.
1527 г.
В битка край Канваха (близо до град Агра) владетелят на Делхи — Бабур, разгромява 100-хилядната коалиционна армия на мюсюлманските и индуските князе. В следващите години покорява Бухара и Бенгалия. Върху територията на Северна Индия и Източен Афганистан възниква огромна държава, наречена Империя на Великия Могол.
