

Обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР) може да се изявява по разнообразни начини – от натрапчивото желание човек да си мие ръцете непрестанно до постоянната нужда да проверява дали вратата е заключена. Въпреки различните симптоми на състоянието, ново проучване предполага, че ОКР може да бъде опосредствано от един-единствен мозъчен рецептор, което би осигурило ясна мишена за нови лекарства и лечения на състоянието.
Публикувайки откритието си в списание Biological Psychiatry, екип изследователи, ръководени от невробиолози от Duke University,описва как мишки, които са селектирани така, че да им липсва генът Sapap3 – който играе роля във формирането на синапси между мозъчните клетки – започват прекомерно да се чистят. Това ги накарало да предположат, че същият ген може да бъде отговорен в голяма степен за ОКР при хората, но механизмите зад този ефект остават забулени в мистерия.
Прочетете целия материал в третия брой на новото списание „Българска наука и медицина“: http://medicina.nauka.bg/category/broij3
Европейска нощ на учените 2022 г.:

