Търсене
Close this search box.

Хумболтов колегиум Science without Borders: Alexander von Humboldt’s Concept in Today’s World

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.

Хумболтовият съюз в България

в сътрудничество с
Посолството на Федерална република Германия в София

и с подкрепата на
Фондация „Александър фон Хумболт“

организира:

Хумболтов колегиум

Science without Borders:
Alexander von Humboldt’s Concept in Today’s World

Варна, 18 – 21 септември 2019 г.

Форумът се финансира от Фондация „Александър фон Хумболт“ и е посветен на 250-годишнината от рождението на Патрона на Фондацията – големия германски учен-енциклопедист Александър фон Хумболт. В него ще участват ок. 150 изявени учени от десетина държави.
Гост на събитието ще бъде генералният секретар на Фондация „Александър фон Хумболт“ д-р Енно Ауфдерхайде, който ще изнесе доклад на тема: A Life for Science, Humanism and Nature: Alexander von Humboldt.

Вижте видеото, което показва на кратко какво представлява самото събитие

Повече за Фондация „Александър фон Хумболт“ и Хумболтовия съюз в България може да намерите тук: http://humboldtunion-bulgaria.org/

За самото събитие: http://humboldtunion-bulgaria.org/?page=conferences&iID=45

Предоставяме цялото интервю в текстов вид на д-р Енно Ауфдерхайде, Генерален секретар на Фондация „Александър фон Хумболт“

 

 

Здравейте, аз съм д-р Енно Ауфдерхайде, генерален секретар на Фондация „Александър фон Хумболт“. Фондация „Александър фон Хумболт“ е немска фондация, която подпомага научния обмен. Обменът както на учени, така и на студенти между Германия и почти всички държави в света.

Много сме горди, че имаме почти 400 хумболтианци от България. За съжаление само 250 от тях все още живеят и работят в България. Но ние се опитваме да поддържаме отношенията, така че българите може да работят в Германия за определен период от време и да се върнат, но да запазят връзката си със своите партньори и колеги от Германия.

По този начин се опитваме да изградим глобална мрежа на доверие, която да помогне не само на Германия, но и на всички други държави да поддържат връзка и да работят заедно за по-добро бъдеще.

Попитахте за събитието, което организираме тук, във Варна. Разбира се, за нас е голяма радост да бъдем във Варна – едно толкова красиво и необикновено място. И сме много горди, че повече от 100-120 души се събраха заедно и дискутираха в духа на Александър фон Хумболт, чиято 250-та годишнина отбелязахме миналата събота.

Тези хора са дошли от 14 страни и мисля, че това е прекрасен пример за дългосрочните отношения, чието изграждане е подпомогнато от науката. Хората се събират, за да обсъдят проучванията си и да напредват, но се събират и за да скрепят приятелството си и отношенията си, което е важно сред все по-голямото напрежение по света.

Говорейки за Александър фон Хумболт, трябва да се замислим за обстоятелствата, при които е бил възпитан – от частни учители, които го довели до идеята за просвещението. Така че той се научил да анализира и обсъжда, вместо да бъде воден от предубеждения. Той е бил представен пред Берлинското общество от еврейка интелектуалец. Бидейки жена и то еврейка, в онези времена не е било очаквано тя да бъде водеща фигура в обществото, но Хумболт осъзнал, че тя е човек, от когото може да се учи и е човек, който събира хората за истинско общуване. Мисля, че това го е направило различен. Той не следвал предразсъдъците, не отхвърлял хората, поради расовата им принадлежност. И по-късно, когато той пътувал през Латинска Америка, той си изградил много високо мнение за местното население. Той разбрал, че те имат много познания и много висока култура и записал всичко това, казвайки на европейците, че трябва повече да ценят това, което тези хора са постигнали.

Една интересна история за Хумболт е, че във времена, в които хората от академията обсъждали само помежду си, той предложил публична лекция, на която абсолютно всеки можело да присъства, включително кочияшите и кралят. Кой може да си представи ситуация, в която кочияшът и кралят да седят заедно в една стая, слушайки заедно разказите на Хумболт за пътешествията и научните му открития. Той разказвал за метеоритите, планините, полята, горите и за културата на местните хора в латинска Америка и Испания. И по този начин дал достъп на обикновените хора до науката. Документирано е, че сред 800 души, които го слушали, 400 били жени, което е изключително необичайно за онова време.

 

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Научни прозрения и загадки: Как 2023 година промени нашето виждане за климатичните предизвикателства

Миналата 2023 година ще остане в историята като период на екстремни климатични явления, който отвори нови страници в нашето разбиране за глобалното затопляне. Със своите последици от непредвидими метеорологични събития

С голям успех премина Пролетният ден на отворените врати 2024 на Физическия факултет на Софийския университет!

Направи дарение на училище! *** Лекционният панел започна с представяне на историята на катедра „Теоретична физика“, която тази година празнува своята 100-годишнина!  Повече за катедрата и за върховите научни изследвания,

Учени от България и Германия разчетоха генома на защитеното растение Родопски силивряк

Направи дарение на училище! *** Орфеевото цвете демонстрира огромен потенциал за бъдещи открития в полза на селското стопанство, медицината, фармацията и козметичната индустрия. Секвенирането на неговия геном ще улесни изследователите

Посетете Международния научен фестивал FISSION!

Направи дарение на училище! *** Миналогодишното издание на събитието се хвали с огромен успех, като 104 ученици заедно със своите ръководители представиха общо 55 проекта, вариращи в категории от биомедицински,

Иновация и деновация – изследване на икономическата зависимост между двете понятия за развитието на страните

Направи дарение на училище! *** Абстракт: в настоящата академична статия се разглежда въвеждането на ново икономическо понятие, явление и термин “деновация”, който притежава следните принципни характеристики: 1.) принцип на антитезата