Търсене
Close this search box.

Градският живот кара дърветата да растат бързо, но да умират млади

Градският живот кара дърветата да растат бързо, но да умират млади

Градският живот кара дърветата да растат бързо, но да умират млади

Градският живот кара дърветата да растат бързо, но да умират млади


Направи дарение на училище!



***

Превод: Дарина Миланова

Източник: ScienceNewsForStudents

 

Скорошно проучване показва, че градските дървета растат по-бързо, но умират по-млади в сравнение с тези в горите и провинциалните райони.През целия си живот дърветата в градовете вероятно ще усвояват по-малко въглероден диоксид от въздуха, отколкото горските. Ако тази тенденция се потвърди, информацията ще бъде от съществено значение за хората, натоварени със задачата да намерят начин за забавяне на глобалното затопляне.

CO2 e парников газ, което означава, че улавя енергията от слънцето като топлина. Това кара температурата в близост до земята да нараства. Човешките дейности, особено широко разпространеното изгаряне на изкопаеми горива, отделят допълнително парникови газове във въздуха. Именно това явление довежда до покачване на средните температури по целия свят.


Разбери повече за БГ Наука:

***

По време на растежа си, дърветата, както и други растения,отстраняват CO2 от въздуха и съхраняват въглерода в тъканите си. В много градове се засаждат дървета с цел абсорбиране на CO2 и забавяне на затоплянето.

Проучванията показват, че горите лесно усвояват този газ, но до този момент не бяха налични много данни дали градските дървета растат, умират и поемат CO2 в еднаква степен. Затова Люси Хутира и нейните колеги от Бостънския университет в Масачузетс решили да разберат.

Люси Хутира е еколог, изучаващ CO2 в околната среда. Тя споделя, че според учените, дърветата в градовете не се различават от останалите. Изследванията й обаче доказват обратното: ,,Младите градски дървета растат динамично в сравнение с тези в провинциалните райони.”

И умират по-рано.

Изследователите описват своите открития на 8 май в научното списание PLOS ONE.

 

Градът живее – и умира

 Между 2005 и 2014 г. учените проследяват диамeтрите на дърветата (ширината на стволовете им), за да разберат колко бързо растат. Диаметърът на дървото се увеличава с нарастването му, така както талията на човек се увеличава с напълняването му. Проучванията показват, че половината от теглото на дървото е въглерод, а повечето от останалата част е вода.

Екипът се фокусира върху червени дъбове и червени кленове, растящи по улиците на Бостън. Установява се, че те растат четири пъти по-бързо, отколкото същите видове в близката гора.

По-бързо растящите дървета усвояват повече CO2. В продължение на 9 години изследователите ги наблюдават и обобщават, че градските поемат четири пъти повече въглерод от въздуха, обаче е два пъти по-вероятно да умрат по-млади. Всъщност, от всички видове дървета, горските са тези, които усвояват най-много CO2 през целия си живот.

Причината дърветата в градовете да растат по-бързо е, че имат по-малка конкуренция за достъп до светлината, заявява Хутира. В една гора дърветата обикновено растат близо едно до друго, засенчвайки се помежду си. Малко са тези, които могат да получат толкова светлина, от колкото се нуждаят.

Градските дървета се възползват и от по-високи нива на азот в дъждовната вода. Азотът е елемент, който подпомага растежа на растенията и също така влиза в състава на изхвърления от автомобилите газ. По този начин въздухът се обогатява с азот, а чрез дъждовната вода част от него се абсорбира в почвата.

Все пак, тя предупреждава, че е възможно резултатите от изследването на екипа й да не се отнасят за сухите градове. „Нашата история е за дърветата в Нова Англия”, казва тя. “В сухите райони, като Феникс или Лос Анджелис, градските дървета може да реагират различно, тъй като в града е изключително горещо и те имат малко вода”. „На такива места“, добавя Хутира, “дърветата могат да растат по-бавно”.

 

Тогава защо е два пъти по-вероятно уличните дървета на Бостън да умрат по-млади в сравнение с родствениците им в страната?

Градските дървета могат да пострадат при пътно-транспортни произшествия или от ограниченото от пътища и тротоари място за растеж на корените им.

Освен това, собствениците на жилища и архитектите по градоустройството често решават да отстранят тези, които са болни, грозни или скриват желана гледка.

Шон Уотмоу е учен в сферата на околната среда в Университета Трент в Питърбъро, Канада. Той заявява, че е важно да се има предвид, че хората не засаждат дървета по улиците само за да абсорбират въглерод. Те също помагат и за пречистването на въздуха, осигуряват сянка и разкрасяват града. Дори и това да е само от десетилетия, а не от векове, обобщава той.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.