Търсене
Close this search box.

Голямото червено петно на Юпитер не отслабва

Голямото червено петно на Юпитер не отслабва

Голямото червено петно на Юпитер не отслабва

Голямото червено петно на Юпитер не отслабва


Направи дарение на училище!



***

Въпреки свиването на облаците в Голямото червено петно на Юпитер, самата буря продължава да е силна, сочат нови изследвания.

Голямото червено петно на Юпитер представлява най-мощната буря в Слънчевата система. Докато по-ранните проучвания показваха, че бурята се свива от около 1800-те година, сега изследователи от Калифорнийския университет в Бъркли съобщиха на конференция на 25 ноември на Американското физическо общество, че няма доказателства, че вихърът, който захранва и поддържа облака, се променя.

Поредица от снимки, направени между май и юни 2019 г., улавят червеникавото разширение или „лющенето“, наблюдавано от източната страна на Голямото червено петно (Image: © Chris Go)

„Бих казал подобно на Марк Твен, че докладите за смъртта на [бурята] са силно преувеличени“, коментира Филип Маркъс, професор по динамика на флуидите в Калифорнийския университет.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Голямото червено петно е снимано многократно както от професионални, така и от любители астрономи. Снимките, заснети през май и юни 2019 г., разкриха големи червени „люспи“, които се отклоняват от бурята, което подхранва предположенията, че тя намалява.

„Но наблюдателите не виждат бурята директно, а само видимите облаци над нея”, казва Маркъс. Той и колегите му предполагат, че „лющенето“ е естествено следствие от взаимодействието на бурите вътре в петното, а не индикация, че самата буря отслабва.

„Когато по-малка буря се върти в обратна посока, приближавайки се към Голямото червено петно, се образува точка на стагнация. А когато по-малка буря се върти в същата посока, насочвайки се към Червеното петно, облаците й се раздробяват и разпръскват в червеникаво разширение подобно на това, което бе наблюдавано от източната страна на бурята тази пролет”, допълва Маркъс.

Той сподели, че очаква моделите на затопляне и охлаждане около вихъра да продължат да подхранват Голямото червено петно, и че ако не се случи някакъв катаклизъм, който да промени струйните потоци, процесът може би ще продължи вероятно още столетия.

 

Превод: Елена Страхилова

Източник: Live Science


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.