Търсене
Close this search box.

Геномният анализ разкрива, че много животински видове могат да бъдат уязвими към инфекция от Covid-19

Геномният анализ разкрива, че много животински видове могат да бъдат уязвими към инфекция от Covid-19

Геномният анализ разкрива, че много животински видове могат да бъдат уязвими към инфекция от Covid-19

Геномният анализ разкрива, че много животински видове могат да бъдат уязвими към инфекция от Covid-19


Направи дарение на училище!



***

Орангутан от остров Суматра (stock image).

Хората не са единственият вид, изправен пред потенциална заплаха от SARS-CoV-2, новият коронавирус, който причинява COVID-19, според ново проучване от Калифорнийския университет в Дейвис.

Международен екип от учени използва геномни анализи, за да сравни основния клетъчен рецептор за вируса при хората – ангиотензин конвертиращ ензим-2 или ACE2 – при 410 различни видове гръбначни животни, включително птици, риби, земноводни, влечуги и бозайници.

АСЕ2 обикновено се намира в много различни видове клетки и тъкани, включително епителни клетки в носа, устата и белите дробове. При хората 25 аминокиселини на протеина АСЕ2 са ключови за вируса да се закачи и влезе в клетките.

Изследователите използват тези 25 аминокиселинни последователности на протеина ACE2 и моделират неговата прогнозирана протеинова структура заедно с шиповия протеин SARS-CoV-2, за да оценят колко от тези аминокиселини са открити в ACE2 протеина на различните видове.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Животните с всички 25 аминокиселинни остатъци, отговарящи на човешкия протеин, се предполага, че са с най-висок риск от заразяване със SARS-CoV-2 чрез ACE2“, казва Джоана Дамас, автор на статията и докторант в UC Davis. „Очаква се рискът да намалява, колкото повече се различава АСЕ2 от този на хората.“

Около 40 процента от видовете, които са потенциално податливи на SARS-CoV-2, са класифицирани като „застрашени“ от Международния съюз за опазване на природата и могат да бъдат особено уязвими от предаване от човек на животни. Изследването е публикувано на 21 август в Proceedings of the National Academy of Sciences.

„Данните дават важна отправна точка за идентифициране на уязвими и застрашени животински популации, изложени на риск от инфекция SARS-CoV-2“, казва Харис Левин, водещ автор на изследването и изтъкнат професор по еволюция и екология в UC Davis. „Надяваме се, че вдъхновява практики, които защитават както здравето на животните, така и на хората по време на пандемията.“

Застрашени видове, за които се предполага, че са изложени на риск

Предполага се, че няколко критично застрашени вида примати, като горилата от западните низини, суматранският орангутан и северният белобузест гибон, са изложени на много висок риск от заразяване със SARS-CoV-2 чрез своя ACE2 рецептор.

Други животни, които са поставени под висок риск, включват морски бозайници като сиви китове и делфини с шипове, както и китайски хамстери.

Установено е, че домашните животни като котки, говеда и овце са под среден риск, а кучетата, конете и прасетата са с нисък риск. Как това е свързано с риска от инфекция и заболяване, трябва да се определи от бъдещите проучвания, но за тези видове, за които има известни данни за заразност, корелацията е висока.

В документирани случаи на инфекция на SARS-COV-2 при норки, котки, кучета, хамстери, лъвове и тигри, вирусът може да използва ACE2 рецептори или други рецептори, различни от ACE2, за да получи достъп до клетките-гостоприемници. По-ниската склонност към свързване може да се превърне и в по-ниска склонност към инфекция или по-ниска способност за разпространение на инфекцията при при дадено животно или между различни животни, веднъж установена.

Поради потенциала на животните да се заразят с новия коронавирус от хора и обратното, Националният зоопарк и зоопаркът в Сан Диего, дадоха генетичен материал за изследването, засилиха програмите за защита както на животните, така и на хората.

„Зоонотичните болести и как да се предотврати предаването от човек на животни не са ново предизвикателство за специалистите по зоологически градини и грижи за животните“, казва съавторът Клаус-Петер Коефли, старши научен сътрудник в Smithsonian-Mason. „Тази нова информация ни позволява да съсредоточим усилията си и съответно планираме да запазим животните и хората в безопасност.“

Авторите настояват за предпазливост от прекомерно тълкуване на прогнозираните рискове за животни въз основа на изчислителните резултати, като отбелязват, че действителните рискове могат да бъдат потвърдени само с допълнителни експериментални данни.

Изследванията показват, че непосредственият прародител на SARS-CoV-2 вероятно произхожда от вид прилеп. Установено е, че прилепите са изложени на много нисък риск от заразяване с новия коронавирус чрез техния ACE2 рецептор, което е в съответствие с действителните експериментални данни.

Дали прилепите директно предават новия коронавирус на хората, или той е преминал през междинен гостоприемник, все още не е известно, но проучването подкрепя идеята, че е замесен един или повече междинни гостоприемници. Данните позволяват на изследователите да установят кои видове може да са послужили като междинен гостоприемник в природата, подпомагайки усилията за контрол на бъдещо огнище на инфекция от SARS-CoV-2 при популации от хора и животни.

Изследването в това проучване беше координирано като част от организацията Genome 10K. Геномна информация за изследването беше предоставена и от GenBank на Националния център за информация за биотехнологиите, зоологическата градина на Сан Диего и глобалната геномна инициатива на Smithsonian. Това проучване беше подкрепено от фонда на Робърт и Розабел Осборн.

 

Източник: sciencedaily
Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.