Търсене
Close this search box.

Фондация Карол Знание привлича водещи учени в поектите си

Фондация Карол Знание привлича водещи учени в поектите си

Фондация Карол Знание привлича водещи учени в поектите си

Фондация Карол Знание привлича водещи учени в поектите си


Направи дарение на училище!



***

Станимир Каролев, основател и председател на УС на фондация Карол Знание, е председател на журито
Станимир Каролев, основател и председател на УС на фондация Карол Знание, е председател на журито

Български учени от водещи университети в Европа и САЩ и ще оценяват кандидатите за докторантска стипендия тази година. Всеки един от тях има световни постижения в своята област. Някои от тях ще оценяват докторантите на живо като членове на журито, а други – като членове на Консултативния съвет на фондация Карол Знание.

Годишната стипендия е в размер на 8000 лв. и ще бъде предоставена за втори път от фондацията. Преди това шест пъти е връчвана от името на финансова група Карол.

Тази година се търсят кандидати със значим принос, които разработват нови технологии или материали и проект, с потенциално практическо приложение.

Носителят ще бъде избран в тристепенен конкурс от жури, конситуирано тази година. В него за първи път тази година участва и лекар. Това е проф. д-р Екатерина Титянова, професор по неврология, доктор на медицинските науки, академик на Българската академия на науките и изкуствата и академик на Сръбската кралска академия. Тя е ръководител е на клиника „Функционална диагностика на нервната система“ при Военномедицинска академия – София и е носител на наградата Питагор за цялостен принос в развитието на науката.

В журито влиза и Доц. Мария Спасова – единствената българка в Менделеевата таблица –  отличена от Международния съюз по чиста и приложна химия (IUPAC) в областта на химическите науки с включване в световната периодична таблица на младите химици под номер 51 – мястото на химическия елемент антимон (Sb). Тя е доцент в института по „Полимери” към БАН, докторската ѝ дисертация е сред шестте най-добри в света на международния конкурс Quadrant Award Event 2009 на Швейцарския технически университет (2009).


Разбери повече за БГ Наука:

***

Друг химик сред оценителите е проф. Радостина Стоянова, зам. директор на Института по обща и неорганична химия при БАН,  ръководител на лаборатория „Интерметалиди и интеркалационни материали”. Тя има награда за утвърден учен в областта на природните и инженерните науки „Питагор“ за 2018 г. Гост професор е във френския национален център за научни изследвания в ICMCB-CNRS, Université de Bordeaux.

Двама инженери също ще дадат своя глас на финала на конкурса за докторантска стипендия. Доц. Силивя Бойчева е инженер-химик, с докторска степен от ХТМУ – София, доцент по „Термични и ядрени електрически централи“ на Технически университет – София, Катедра Топлоенергетика и ядрена енергетика. Има специализации в Германия и Италия и е член на ръковоството на Хумболтовия съюз в България. Инж.Радостин Стефанов е селектиран от Forbes Bulgaria за наградата “30 under 30”. Има три магистратури, едната от които „Иновативни комуникационни технологии и предприемачество“в университета Aalborg, Дания. Самият той все още е докторант с предстояща защита на докторска степен по „Иновативни комуникационни технологии – IoT мрежи.

Очаква се още впечатляващи имена да се присъединят към журито. До крайния срок за кандидатстване в конкурса остават две седмици.

Стипендията на фондация Карол Знание е насочена към докторанти, които не са в последна година на обучението си. За такива, които приключват докторантурата си, е проектът – Предприемачи в науката, който се провежда в момента. Той включва предприемаческо обучение, разработено специално за учени и конкурс за стипендия на финала.

Подробности за това кой кога и как може да кандидатства, вижте тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.