Търсене
Close this search box.

Фермери от Щатите са хванати да хранят добитъка си с червени бонбони Скитълс, защото са по-евтини от зърното

Фермери от Щатите са хванати да хранят добитъка си с червени бонбони Скитълс, защото са по-евтини от зърното

Фермери от Щатите са хванати да хранят добитъка си с червени бонбони Скитълс, защото са по-евтини от зърното

Фермери от Щатите са хванати да хранят добитъка си с червени бонбони Скитълс, защото са по-евтини от зърното


Направи дарение на училище!



***

В края на миналата седмица стотици хиляди бонбони Скитълс били открити разпръснати по пътя Dodge County Highway в Уисконсин, паднали от багажника на камион през нощта.

Но самият факт, че някой е преминал с пробит камион, пълен единствено и само с червен Скитълс, не е най-странната част от историята – местната полиция съобщила, че те са били превозвани към местни ферми, за да бъдат използвани за храна на говеда. Защо? Защото е евтина алтернатива на зърното.

„Потвърдено е, че бонбоните Скитълс са паднали от задната част на камион“, съобщава Dale Schmidt във Фейсбук, шерифът на окръг Додж.

„Дадени са сведения, че бонбоните е трябвало да бъдат храна за говеда, тъй като не били опаковани от компанията. В крайна сметка сега птиците ще ядат Скитълс!“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Ако всичко това ви кара да се чувствате неудобно, не ви виним – това е нещо странно и не е никак успокоително да знаем, че говедата са били хранени със Скитълс в насипно състояние.

Освен това е било доста трудно на разследващите случая да разнищят какво точно се случва.

Местни репортери на CNN, са били първите, които привлекли вниманието на зрителите към случилото се, но отнело известно време на длъжностните лица да потвърдят какво представляват тези лепкави червени бонбони по пътя.

„Върху тях няма изписано малко „S“, но определено се усеща специфичната миризма на Скитълс“, казал шериф Schmidt за WISN, клон на CNN.

Но когато репортерите се свързали с производителя на Скитълс – Марс, той заявил, че докато някои нежелани продукти наистина са използвани като храна за животни, въпросните Скитълс не са дошли от фабрика, която е въвлечена в подобна практика.

„Не знаем как е станало така, но в момента разследваме“, казват от Марс.

През това време, шериф Schmidt казал на медиите, че е говорил с местен фермер, който разказал за практиката с използването на изхвърлен Скитълс като храна за говеда, но самоличността на фермера, както и информацията дали неговата ферма използва Скитълс или не, не е предоставена.

Говорителят на Марс излязъл със заявление и потвърдил, че червената каша на пътя наистина са Скитълс, които не са годни за консумация от хора – заради това липсва и „S“ върху тях, както забелязал шерифът.

Candice Choi докладва за Associated Press следното:

„Linda Kurtz, корпоративен управител на отдела по околна среда от Марс, казва, че компанията продава непотребните бонбони и съставки на фирми, които ги смесват с други материали, за да направят храна за животни. Тя казва, че Марс не продава директно на фермери и процедурите на компанията следват правилата на Комисията по храните и лекарствата. Kurtz казва, че Марс са установили произхода на разпиления Скитълс от фабрика в Йорквил, Илинойс, която не продава продукти за животинска храна. Другата фабрика в Щатите, която произвежда Скитълс в Уако, Тексас, продава на местен процесор, който ги разтопява до сироп.“

Някои детайли са все още отчайващо неясни, но фактът, че фермери хранят със Скитълс кравите си, е доста ясен. Какво означава това за консуматорите?

Както докладва Doug Criss за CNN, „бивш фермер казал, че производителите на бонбони и пекарните често продават бракувана стока, която да бъде използвана като храна за говеда, защото те осигуряват „евтини въглехидрати“.

Очевидно практиката е от десетилетия, но се развила добре през 2012 година, когато цената на зърното била вдигната и местните фермери потърсили по-евтини алтернативи.

Излиза, че непотребните бонбони са по-евтини от зърното не само по време на суша – фермерите твърдят, че са също толкова хранителни.

„Това е много добър начин за фермерите да спестяват пари от храна и да произвеждат по-евтини продукти за консуматорите“, казва Ki Fanning, диетолог на добитъка от Great Plains Livestock Consulting, за CNN Money.

Много е добре, че се опитват да намалят цените за консуматорите, но дали всичката тази разтворена захар е безопасна?

Eli MacKinnon от Live Science говорила с учен още през 2012 година относно тази практика, а той е бил напълно спокоен, като заявил, че няма причина хората да се притесняват.

„Мисля, че е добра диета. Така бонбоните не отиват в депото за отпадъци, а и осигуряват подходящи хранителни вещества за добитъка. Алтернативата би била бонбоните да бъдат изхвърлени в депо за отпадъци някъде“, казва John Waller, професор по диететика на животните от Университета в Тенеси, на MacKinnon.

„Преживящите животни са много добри в усвояването на голямо разнообразие от хранителни вещества, защото микробите в търбуха могат да смилат храна, каквато други животни не могат.“

Robin Shreeves от Mother Nature Network също открил, че US Animal Legal Defense Fund има списък с нещата от хранителни продукции, които могат да бъдат в вложени във фуража на говедата, включително бисквити, зърнена закуска, портокалови кори, изсушени плодове, тако, пържен боб, шушулки от памук, оризови продукти, картофени продукти и обелки от фъстъци.

Докато индустрията изглежда много доволна от своите методи за хранене с бонбони, последствията за околната среда все още не са ясни.

Проучване от 2012 година, публикувано в Journal of Dairy Science открило, че тревите с високо съдържание на захар могат да повишат емисиите на метан, което означава, че храната с високо съдържание на захар може да име подобен ефект.

Превод: Никол Николова

Източник: Science Alert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.