Търсене
Close this search box.

FameLab: Кой ще бъде българското лице на науката за 2017 година?

FameLab: Кой ще бъде българското лице на науката за 2017 година?

FameLab: Кой ще бъде българското лице на науката за 2017 година?

FameLab: Кой ще бъде българското лице на науката за 2017 година?


Направи дарение на училище!



***

Международният конкурс „Лаборатория за слава FameLab“ търси млади учени, които могат да говорят за наука по разбираем и атрактивен начин. Националният победител ще представи България на международния финал в Обединеното кралство.

Защо мъжете имат зърна? Колко конски сили има едно магаре? Може ли носенето на червени дрехи да даде предимство в спорта?

Удивително е как на пръв поглед сложни или странни въпроси могат да бъдат обяснени по съвсем кратък и разбираем начин. Това е магията на единствения по рода си международен конкурс „Лаборатория за слава FameLab“, в който България участва за 11-та поредна година. Конкурсът търси лицата на науката, онези млади учени, чиято страст може да зарази хора от най-различни възрасти и професии. Това става чрез трите златни правила на „Лаборатория за слава FameLab“: съдържание, разбираемост и харизма.

Създаден от Челтнъмския фестивал на науката в Обединеното кралство, FameLab се превърна в най-големия международен конкурс за комуникация на науката. Чрез мрежата на Британски съвет, той се провежда в над 30 страни по целия свят. Понякога оприличаван на „Евровизия за учени”, международният финал на конкурса събира националните победители от всички участващи държави и се излъчва на живо по интернет, за да може да се гледа от зрители по целия свят.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Преди да стигнат до международния финал обаче, кандидатите трябва да се преборят за сърцата на публиката и одобрението на журито в своите собствени държави. България участва в конкурса още от самото му начало преди 11 години, благодарение на партньорството между Британски съвет, Министерството на образованието и науката и Форум Демокрит. Победители до момента са били двама химици, биофизик и ядрен физик, двама генетици, математичка, палеоботаник, географ и лекар.

“На пръв поглед FameLab може да ви се стори единствено за забавление, но всъщност под повърхността се съдържа една много, много сериозна цел – просто се огледайте, за да видите колко огромна е ролята на науката за опознаването и осъзнаването на света, в който живеем днес, както и накъде отива той. Имаме нужда от ново поколение, което да разяснява науката, ако искаме демократичните процеси наистина да работят ефикасно.“

– Роджър Хайфилд, Директор Публични комуникации, Сдружение на британските научни музеи, научен редактор (в-к Гардиън, сп. Ню сайънтист)

Кой може да участва?

Целта на конкурса „Лаборатория за слава FameLab“ е да докаже, че за наука може да се говори пред неспециализирана публика по разбираем и забавен начин, при това без компромис с научното съдържание. Кандидатите могат да бъдат от цялата страна, но трябва да са на възраст от 21 до 40 години и да учат или работят в областта на природо-математическите и инженерни науки. Могат да са и преподаватели по съответните предмети в училище, докторанти и специалисти във ВУЗ, изследователски институти и институции, които ползват приложна наука, или студенти със задълбочени познания и опит в своята област.

Какво се случва на конкурса?

Конкурсът „Лаборатория за слава FameLab“ се провежда във формат, добре познат от популярни телевизионни предавания – регистриралите се кандидати се явяват на живо на първоначален кастинг. Всеки трябва да подготви две 3-минутни представяния на научна тема, които трябва да са научно-достоверни, атрактивни и разбираемо поднесени. Форматът на представяне е по избор на кандидата – може да включва експеримент или дори песен, танц, поезия, но без компютърни презентации. Темите трябва да са от природо-математическите и инженерни науки. Могат да разясняват както фундаментални понятия, така и съвременни научни открития. Допуска се да се представят собствени изследвания на кандидатите, но също и такива на други учени.

Регистрация

Пълна информация за условията за участие, както и онлайн формуляр за регистрация може да бъде намерен на уебсайта на конкурса www.famelab.bg

Кастинг 2017

Вече е обявена датата на основния кастинг за 2017 година, който ще се проведе в София на 18 февруари (събота). Крайният срок за подаване за регистрация е 17 февруари 2017 г. При засилен интерес от участници от страната има възможност за организиране на регионални кастинги и в други градове.

Майсторски клас и национален финал

Финалистите от кастингите (10 души) ще преминат майсторски клас по комуникация на науката през месец април, за да се подготвят за националния финал. За 7-та поредна година финалът ще се проведе в рамките на Софийския фестивал на науката. През 2017-та националният финал на „Лаборатория за слава FameLab“ отново ще бъде откриващото шоу на фестивала на 11 май.

Жури

Жури от учени и журналисти следят 3-минутните представяния да са научно верни, поднесени достъпно и харизматично. Очаквайте скоро повече информация за членовете на журито тази година.

Награди

Една от най-големите награди за всички финалисти, които бъдат избрани на първоначалните кастинги, е участието им в майсторски клас по комуникация на науката. В него ще могат да усъвършенстват своите умения за комуникация, с помощта на водещи британски и български преподаватели. За спечелилите първо, второ и трето място на националния финал са предвидени парични награди, съответно по 1000 лв., 700 лв. и 500 лв. Освен това, победителят ще представи страната ни на международния финал в Обединеното кралство и ще бъде гост на Челтнъмския фестивал на науката като Британски съвет поема всички разноски по пътуването и престоя му. Ще има и специални награди от нашите партньори.

* * *

Националните издания на конкурса „Лаборатория за слава FameLab“ във всяка от участващите държави се организират чрез местните офиси на Британски съвет. В България основни съорганизатори са Британски съвет и Министерството на образованието и науката. Партньори на конкурса са Столична община, София Тех Парк, форум „Демокрит“, Българската национална телевизия, в. Аз-буки, сп. BBC Знание, онлайн списание БГ Наука.

Желаещите да участват могат да получат повече информация за конкурса, подготовката и формуляри за регистрация на: www.famelab.bg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.