Търсене
Close this search box.

Евтино, достъпно устройство осигурява визуално доказателство, че маските блокират капчиците

Евтино, достъпно устройство осигурява визуално доказателство, че маските блокират капчиците

Евтино, достъпно устройство осигурява визуално доказателство, че маските блокират капчиците

Евтино, достъпно устройство осигурява визуално доказателство, че маските блокират капчиците


Направи дарение на училище!



***

Credit: © Tanakorn / stock.adobe.com

Лекарят от Университета Дюк Ерик Уестман е един от първите препоръчали носенето на маски като средство за ограничаване на разпространението на коронавирус, като работи с местна организация с нестопанска цел, за да предостави безплатни маски за рискови и недостатъчно добре обслужвани групи от населението в Дърам.

Но той трябваше да знае дали доставчиците на маски за блокиране на вируси са изправни, за да се увери, че той не предоставя неефективни маски, разпространяващи вируси, както и фалшива сигурност. Затова се обърна към колегите от отдела по физика на Дюк, дали могат да изпробват ефективността на различните маски?

Мартин Фишер, доктор по химия и физика, се активизира по случая. Като директор на съоръжението Advanced Light Imaging and Spectroscopy, той обикновено се фокусира върху изследването на нови оптични контрастни механизми за молекулярно изображение, но за тази задача MacGyver създаде сравнително евтин апарат от обикновени лабораторни материали, които лесно могат да бъдат закупени онлайн. Настройката се състоеше от кутия, лазер, обектив и камера от мобилен телефон.

В проучване с доказателство за концепцията, което се появи наскоро онлайн в списание Science Advances, Фишър, Уестман и колегите им съобщават, че простата, евтина техника предоставя визуално доказателство, че маските за лице са ефективни за намаляване на емисиите от капки по време на нормалното им носене.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Потвърдихме, че когато хората говорят изхвърлят малки капчици, така че болестта може да се разпространи само чрез говорене, без кашлица или кихане“, споделя Фишер. „Можахме също да видим, че някои покрития за лице се представят много по-добре от други в блокирането на изхвърляните частици.“

По-специално, според изследователите, най-доброто лицево покритие са маски N95 без филтри – болничните покрития, които се използват от здравни работници на първа линия. Хирургическите или полипропиленовите маски също се представиха добре.

Но ръчно изработените памучни покрития за лице осигуряват добро покритие, което елиминира значително количество от пръските при нормалната реч.
От друга, кърпите, шаловете и балаклавите, изобщо не блокираха капчиците.

„Това беше само демонстрация – необходима е повече работа за изследване на вариациите в маските, говоренето и начина, по който хората ги носят – но това показва, че този вид тест може лесно да се проведе от бизнеса и други, които предоставят маски на своите служители или клиенти – казва Фишер.

„Носенето на маска е прост и лесен начин за намаляване на разпространението на COVID-19“, отбелязва Уестман. „Около половината от инфекциите са от хора, които не проявяват симптоми и често не знаят, че са заразени. Те могат несъзнателно да разпространяват вируса, когато кашлят, кихат или просто говорят.

„Ако всички носеха маска, бихме могли да спрем до 99% от тези капчици, преди да стигнат до някой друг“, казва Уестман. „При липса на ваксина или антивирусно лекарство, това е един доказан начин да защитите другите, както и себе си.“

Уестман и Фишер казаха, че е важно предприятията, които предоставят маски на обществеността и служителите, да разполагат с добра информация за продуктите, които предоставят, за да осигурят възможно най-добрата защита.

„Искахме да разработим прост, евтин метод, който да можем да споделим с другите в общността, за да насърчим тестването на материали, прототипи на маски и др. предпазни средства“, казва Фишер. „Частите за тестовия апарат са достъпни и лесни за сглобяване. Показахме, че те могат да дадат полезна информация за ефективността на маскирането.“

Уестман незабавно е използвал информацията за употреба: „Опитвахме се да вземем решение какъв тип лицева покривка да закупим масово. Малко информация беше налична за тези нови материали, които се използват.“
Маските, които той щеше да закупи за инициативата „Cover Durham“ според Уестман.не се оказали добри „Идеята, че „всичко е по-добро от нищо“ не важи.“ – завършва той.

Източник: sciencedaily
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.