Търсене
Close this search box.

Европа е на път да наложи пълна забрана на вредните за пчелите пестициди

Европа е на път да наложи пълна забрана на вредните за пчелите пестициди

Европа е на път да наложи пълна забрана на вредните за пчелите пестициди

Европа е на път да наложи пълна забрана на вредните за пчелите пестициди


Направи дарение на училище!



***

Най-широко използваните в света инсектициди ще бъдат забранени по всички полета в Европа според проекти на нормативни актове от Европейската комисия, пише The Guardian.

Документите са първият признак, че Комисията иска цялостна забрана заради  „високия риск за пчелите“. Забраната може да се случи тази година, ако предложенията са одобрени от мнозинството от страните членки на ЕС.

Пчелите и други опрашители са жизненоважни за много хранителни култури, но от десетилетия намаляват заради загуба на хабитат, болести и използването на пестициди. Инсектицидите, наречени неоникотиноиди, се използват повече от 20 години и се свързват със сериозни вреди за пчелите.

Водела се е ожесточена борба между защитниците на околната среда, фермерите и производителите на пестициди. Последните твърдят, че инсектицидите са жизненонеобходими за защита на посевите и че опозицията срещу тях е политическа.


Разбери повече за БГ Наука:

***

ЕС налага временна забрана за използването на три ключови неоникотиноида на някои посеви през 2013 година. Обаче новите предложения са за пълна забрана за тяхната употреба на полето, като единственото изключение е за растенията, които се отглеждат изцяло в оранжерии. Предложенията ще се гласуват най-рано през май и ако бъдат одобрени, ще влязат в сила в рамките на няколко месеца.

Забраната от 2013 година продължила, след като нациите против тази мярка, включително Великобритания, не успели да съберат достатъчно гласове. Но оттогава правителството на Великобритания изглежда е омекотило позицията си, след като е отказало повтарящи се искания от британските фермери за „спешни“ упълномощявания да използват забранените пестициди.

„Количеството научни доказателства за токсичността на тези инсектициди е толкова голямо, че няма начин тези химикали да останат на пазара“, казва Martin Dermine от Pesticide Action Network Europe, която получила изтеклите предложения и ги споделила с The Guardian. „PAN Europe ще се бори заедно с партньорите си да спечелят подкрепа за предложенията от мнозинството от страните членки.“ Петиция за забраната на неоникотиноидите, от Avaaz, е събрала 4,4 милиона подписа.

Има силен консенсус сред учените, че пчелите са изложени на неоникотиноидни пестициди в посевите и страдат от сериозни щети от дозите, които получават. Има малко доказателства към днешна дата, че тези щети накрая водят до упадък на всички популации на пчели, но скоро се очакват резултатите от множество полеви проби.

Европейската комисия е решила да премине към осъществяването на пълна забрана сега въз основа на преценка на рисковете от пестицидите на Европейския орган за безопасност на храните (Efsa), публикувана през 2016 година.

Efsa взема предвид доказателства, представени от производителите на пестициди, но Европейската комисия заключила, че „високият риск за пчелите“ е бил идентифициран на „повечето посеви“ с имидаклоприд и клотианидин, и двете произведени от Bayer. За тиаметоксам, произведен от Syngenta, Европейската комисия казва, че данните на компанията „не били достатъчни, за да се определи рискът“.

Paul de Zylva от Приятели на Земята, казва: „Науката настига пестицидната индустрия – правителствата на САЩ и Великобритания трябва да забранят неоникотиноидите. Без тях фермерите ще имат по-голям контрол върху земите си, вместо да зависят от мнението на компаниите за пестициди.“

Обаче, Sarah Mukherjee, главен изпълнителен директор на Crop Protection Association, която представя производителите на пестициди, казва: „Разочаровани сме от това предложение от Европейската комисия, което прилича повече на политическо решение, отколкото на сериозни научни изследвания.“

Тя казва, че преценките на Esfa са базирани на това, което CPA вижда като неработещо ръководство, което няма официално одобрение от европейските страни: „Предложението се базира на преценка, която използва неодобрен Bee Guidance документ и перфектно илюстрира последствията от използването на това ръководство. Повечето продукти за защита на посевите, включително тези, които се използват в органичното земеделие, не биха изпълнили критериите.“

Matt Shardlow, главен изпълнителен директор на фондация Buglife, поздравява предложената забрана: „Efsa потвърждава над 70 високи риска от неоникотиноидите, с които се третират зърнените посеви.“ Той казва, че пестицидите могат да се задържат в почвите и също, че забраната трябва да обхваща и оранжериите като предпазна мярка.

По-рано през март експерти по храните и замърсяването от ООН публикуват строго критичен доклад за пестицидите като твърдят, че е мит, че имаме нужда от тях, за да храним света и призовават за нова глобална конвенция, която да контролира употребата им. „Като се има предвид провалът на пестицидната индустрия да адресира, или дори да признае екологичното бедствие, причинено от неоникотиноидните пестициди, сме съгласни, че има спешна нужда от нова глобална конвенция“, казва Shardlow.

Превод: Никол Николова

Източник: The Guardian


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.