Търсене
Close this search box.

Енея Георгиева, 19 г.: Как се виждам в света на науката и техниката 2

Енея Георгиева, 19 г.: Как се виждам в света на науката и техниката 2

Енея Георгиева, 19 г.: Как се виждам в света на науката и техниката 2

Енея Георгиева, 19 г.: Как се виждам в света на науката и техниката 2


Направи дарение на училище!



***

Автор: Енея Георгиева, 19 г., Монтана, участник в конкурса Refresh Girls, Европейска нощ на учените 2019

Според правилото за 10 000 часа на Малкълм Гладуел, за да се превърнеш в успешна личност в избрана от теб сфера, ти е нужна 10 000 часа практика. По този въпрос мненията ни с британския журналист се различават. Моите наблюдения са, че всеки може да бъде принуден да извършва дейност в продължение на дълъг период от време, но в ролята на професионалист може да влезе само личност с безспорни качества, въоръжена с амбиция, постоянство и целенасоченост. Въпреки това мое убеждение, започнах да се уча да пиша научни материали отрано. Чрез тях открих моя начин да участвам в света на науката и техниката. Дори към днешна дата вече подкрепям учените, като представям трудовете им пред обществото.

Двугодишният курс на обучение в групата за неформално образование по журналистика клуб „Медии“ беше първата ми крачка в тази насока. Занятията бяха през учебната година веднъж седмично по четири часа. Благодарение на участието ми в клуба придобих много знания, но най-важното е, че през тези 344 часа създадох визия за дейността ми в сферата на научната журналистика.

Когато започнах да работя за мечтаната ми професия, знаех, че на първо място ми е необходимо умението за работа с информация. За тази цел избрах обучителния процес в клуб „Медии“. Той ме подготви бързо да събирам, селектирам, интерпретирам и разпространявам съдържание. Също така ми изгради и полезни навици – винаги съм информирана за актуалните събития и тенденции, свързани с научни открития и иновации в техниката, защото следя конкретни издания, от които се уча как да представям данните. От друга страна, в клуба развих и критично мислене, с което идентифицирам фалшивите новини. Те са причина за изкривяване на общественото мнение. Интересът ми към този актуален проблем бе провокиран от дискусията „Интелектуална самозащита”, която организирахме с групата ни в Младежкия дом в Монтана през 2018 година. Продължавам да следя темата.

Медиите са продукт на колективните усилия на мултидисциплинарни екипи. Мога да бъда пълноценен участник в процеса благодарение не само на факта, че съм екипен играч, но и на най-същественото ми предимство – сферите ми на компетентност. Имам опит в 6 важни направления, обвързани с точните науки, които са обект на силен обществен интерес заради голямата си социална значимост: политология, европеистика, екология, енергетика, информатика и икономика. Влизала съм в ролята на кмет на община Монтана, благодарение на инициативата на Junior Achievement „Мениджър за един ден“, което бе причина да се запозная с функционирането на държавата и на местната власт.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Политологията е социална наука, която не е за всеки и ако не умееш да организираш времето си, не работиш добре под напрежение или не си усъвършенствал ораторските си умения, нямаш място в нея. На макро равнище политиките в ЕС са от много по-голямо значение. Представяла съм страната в Страсбург, като съм била евродепутат в симулационна игра на „Евроскола“. Като граждани на Европа сме длъжни да следим новостите в избора на управление на съюза, да упражняваме правото си на глас и да работим за просперитета на обединението.

Победата в Националната зелена олимпиада през 2018 г. ще остане едно от най-важните ми отличия, макар че имам повече от 15 награди от национални конкурси за есе. Природата ни дава много и трябва да я пазим, защото тя ще остане като дар за наследниците ни. Това е и причината да се интересувам от технологичните открития, които целят да спомогнат за нейното опазване. За съжаление, устойчивото развитие зависи от политически решения на високо ниво в глобален план, а те изглежда не са приоритет на политиците в съвременния, разкъсван от противоречия свят. Това не значи, че медиите не трябва да работят за формиране на обществено мнение в подкрепа на тази кауза. Дори в тазгодишното състезание под патронажа на АЕЦ Козлодуй ЕАД, в което съм носител на втора награда за есе на тема „Ядрената енергия в бъдещето – моят опит за прогноза“, спечелих журито с разсъждения върху необходимостта от природосъобразно бъдеще за енергийния сектор. В тази насока ще помогнат иновациите. До десетилетия се очакват проекти като квантовия реактор, реактора с бягаща вълна и овладяването на атомно-водородната енергия да се превърнат в реалност. Не само възрастните ги интересува тази сериозна тема, въпреки че ако погледнем по-социологически на темата се забелязва, че сред младите напоследък се прокрадва порив за друг тип дейност в полза на околните. Най-емблематичното име, доказващо това твърдение, е на 16-годишната шведка Грета Тунберг.

Като част от Младежки бизнес клуб темата за доброволчеството ми е близка. Материали за солидарността и хуманното поведение е важно да намират място в ефира на телевизиите с висок рейтинг и в колонките на предпочитаните печатни издания, защото лошите новини може да вдигат рейтинга, но добрите популяризират положителния пример, от който обществото има нужда.

Най-бързо развиващият се бранш са информационните технологии. Направих всичко възможно, за да притежавам компютърна грамотност и алгоритмично мислене, които днес ме правят лесно приспособима към времето на дигиталните технологии и онлайн медиите. Това е първата крачка към писането на материали за техническия напредък и изкуствения интелект, който предизвиква вниманието на инженери от цял всят. Владея езиците за програмиране C++ и C#. Имам опит в изработването на сайтове, както и в използването на социалните мрежи. За тези знания и практически умения допринесе обучението ми в профил „Информатика“ към ПМПГ „Св. Климент Охридски“ – Монтана.

Кариерното съзряване е дълъг процес. Отне ми повече от 5 години, за да започна да отговарям на критерии за научен журналист. Днес съм част от света на науката и техниката, благодарение на стаж в списание „Икономика“. С колегите ми следим технологичния напредък и научната дейност в глобален план, отразяваме събития, свързани с тях, пишем анализи и статистики.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.