Търсене
Close this search box.

Енеолит

Енеолит

Енеолит

Енеолит


Направи дарение на училище!



***

ЕНЕОЛИТ. Най-ранното злато на Стария континент

През V и в началото на IV х-ие пр.Хр. Югоизточна Европа навлиза в епохата на енеолита (халколит, каменно-медна епоха), която се характеризира с въвеждането на първите метали – мед и злато, в употреба. По това време значителна част от територията на Европейския континент се обитава от уседнало и сравнително високоразвито земеделско-скотовъдно население. В най-напредналите области в Югоизточна Европа през късния енеолит се наблюдава развитие, което подсказва начало на преход към цивилизация.

Културата „Варна“ предизвика научна сензация със започналите през 1972 г. проучвания на разположения край Варна некропол (гробище) на голямо селище, останало днес под водите на Варненското езеро. Наред със сравнително бедните масови гробове, съпоставими с други некрополи в Югоизточна Европа, тук са открити няколко изключителни по своето богатство погребения, някои от които символични (без реално полагане на човешко тяло). В тези гробове наред с многобройни предмети от злато, мед, кост и керамика са намерени златни скиптри и диадеми – предполагаеми символи на политическа власт. Богатите погребения от Варненския некропол демонстрират формирането на аристократическа върхушка на обществото, съсредоточила в свои ръце власт и богатство. Блестящите находки от тези гробове представляват най-старото злато в Европа, показвайки недвусмислено, че в началото на ІV х-ие пр.Хр. населението на Западното Черноморско крайбрежие е било на равнището на най-напредналите райони в Древния свят, изпреварвайки значително останалите части на континента.

Варненски некропол, гроб 43

Изпънатият по гръб скелет принадлежи на мъж на 40-50 години. Край него са намерени каменна брадва скиптър с обкована със злато дръжка, голям меден връх на копие, на чиято дървена дръжка също са били нанизани златни тръбички, други медни и каменни сечива, глинени съдове. Между пищните накити са и неколкостотин златни мъниста, носени в няколко наниза около врата и на ръцете, четири масивни гривни от злато и една от средиземноморска раковина, златни и минерални апликации и мъниста от украсата на облеклото (което не се е запазило). Общото тегло на златните предмети е над 1,5 кг.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Възникването на цивилизация в Европа през ІV х-ие пр.Хр. обаче е осуетено по причини, които все още не са напълно изяснени, но вероятно са в резултат на климатични промени или на масова миграция на население, което е било на по-нисък стадий в своето развитие. Докато в Египет и Месопотамия през ІV и ІІІ х-ие възникват най-древните цивилизации, историческото развитие на населението на Балканския полуостров за дълго забавя хода си.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.