Търсене
Close this search box.

Екатерина Куртева – университетска МБАЛ “Св. Иван Рилски“, гр.София

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.


Направи дарение на училище!



***

Екатерина Куртева – университетска МБАЛ “Св. Иван Рилски“, гр.София

 

Аз съм доктор Екатерина Куртева и съм специализант и редовен докторант в университетска болница “Св.Иван Рилски“, София. Занимавам се в областта на автоимунитета. Нашата лаборатория е едно от водещите звена в България в тази област. Работим основно с пациенти със системни автоимунни заболявания.

Моята дисертация е насочена към едно рядко, но тежко инвалидизиращо заболяване – прогресивната системна склероза и конкретно, това, което направихме в нашето настоящо проучване, е да изследваме една малка група пациенти с ревматоиден артрит и съответно, една малка група пациенти със системна склероза, които сравнихме.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Култивирахме изолирани периферни мононуклеарни клетки от тези пациенти със среда от мезенхимни стволови клетки, изолирани от мастна тъкан. Идеята беше да видим, как средите от менезхимните стволови клетки реагират с клетките на нашите пациенти. Получихме доста интересни резултати, които показа различия в начина, по който клетките реагират при пациентите с ревматоиден артрит и тези със системна склероза. Част от резултатите тепърва трябва да бъдат допълнително уточнени и да получим обяснение, защото имаме и някои резултати, които са парадоксални и не толкова лесно обясними.

Пациентите с прогресивна системна склероза към момента за съжаление не могат да се похвалят с успешна терапия, както е при останалите системни автоимунни ревматологични заболявания, т.е. заболяването има прогресиращ ход, който води обикновено до летален край, в рамките на до 10 години от началото на заболяването. Тепърва е необходимо да се потърсят и намерят съответно нови терапевтични възможности. Нашата идея беше да потърсим вариант с мезенхимни стволови клетки.

Как се финансира научната ви работа?

Научната ми работа се финансира основно с проектно финансиране към университета, като до момента експериментите, които сме правили, са финансирани благодарение на грант на млад изследовател – това са двата проекта, с които сме финансирани. Надяваме се за в бъдеще да имаме и възможност за  допълнително финансиране.

Какви са ви впечатленията от конгреса?

Конгресът е много добре организиран, лекциите са на много високо ниво и възможността за връзка с лекторите, което лично за мен беше много важно, е изключително добра. Имах възможност да разговарям с някои от доайените в областта, в която работя, и за мен лично това беше много вълнуващо. Освен това получих и информация за това, какво мога да направя за в бъдеще с клетки от моите пациенти, дадоха ми ценни насоки и съвети, как да продължа своите изследвания, така че съм изключително доволна.

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Биология

Учени от България и Германия разчетоха генома на защитеното растение Родопски силивряк

Направи дарение на училище! *** Орфеевото цвете демонстрира огромен потенциал за бъдещи открития в полза на селското стопанство, медицината, фармацията и козметичната индустрия. Секвенирането на

Събития

Посетете Международния научен фестивал FISSION!

Направи дарение на училище! *** Миналогодишното издание на събитието се хвали с огромен успех, като 104 ученици заедно със своите ръководители представиха общо 55 проекта,

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Иновация и деновация – изследване на икономическата зависимост между двете понятия за развитието на страните

Направи дарение на училище! *** Абстракт: в настоящата академична статия се разглежда въвеждането на ново икономическо понятие, явление и термин “деновация”, който притежава следните принципни характеристики: 1.) принцип на антитезата

Знаем ли достатъчно за никотина?

Направи дарение на училище! *** *** Никотинът води до пристрастяване и не е без риск, като неговата роля за развитието на заболяванията, свързани с тютюнопушенето, често се тълкува погрешно. Представени