Търсене
Close this search box.

Ежедневното излагане на синя светлина ускорява стареенето

Ежедневното излагане на синя светлина ускорява стареенето

Ежедневното излагане на синя светлина ускорява стареенето

Ежедневното излагане на синя светлина ускорява стареенето


Направи дарение на училище!



***

Продължителното излагане на синята светлина, излъчвана от вашия телефон, компютър или от домакинските уреди, ускорява процеса на стареене, дори когато тя не свети директно  в очите ви.

Credit: Soumil Kumar/www.pexels.com

Според ново изследване на Орегонския държавен университет синята светлина, идваща от светодиодите, уврежда клетките в мозъка, както и ретината на очите.

Обект на изследването, публикувано в „Aging and Mechanisms of Disease“, е плодовата мушица (Drosophila melanogaster) – един от най-изследваните организми, когато става въпрос за проучване на процеса на стареене.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Учените наблюдавали как мухите реагират на ежедневни 12-часови експозиции на синя LED светлина – каквато е преобладаващата светлина от устройства като телефоните и таблетите – и установили, че тази светлина способства за ускоряване на стареенето.

Мухите, подложени на ежедневни цикли от 12 часа синя светлина и 12 часа тъмнина, имали по-кратък живот в сравнение с мухите, държани в пълен мрак, и тези, които живеели на филтрирана синя светлина. Мухите, изложени на синя светлина, получили увреждане на ретината и мозъчните неврони и имали нарушения в движенията – способността им да се катерят по стените на загражденията се влошила.

В експеримента били включени и мухи мутанти, лишени от очи, но дори и те показали увреждане на мозъка и нарушения на опорно-двигателния апарат, което предполага, че  негативното въздействие на синята светлина се проявява даже в случай, че субектът не вижда светлината.

„Фактът, че светлината ускорява стареенето при мухите, в началото беше доста изненадващо за нас“, коментира Гебултовиц, професор по интегративна биология и ръководител на изследването. „Ние измервахме експресията на някои гени във възрастни мухи и установихме, че при стрес защитните гени се експесират, ако мухите се държат на светло. Предположихме, че светлината регулира тези гени. Тогава се запитахме кое в нея е вредно за тях и разгледахме спектъра на светлината. Стана ясно, че синята светлина скъсява живота им драстично. „

Естествената светлина, отбелязва Гебултовиц, е от решаващо значение за циркадния ритъм на организма – 24-часов цикъл от физиологични процеси като активност на мозъчните вълни, производство на хормони и регенерация на клетките, които са важни фактори в модела на хранене и сън.

„Но има доказателства, които сочат, че повишеното излагане на изкуствена светлина е рисков фактор за съня и циркадните разстройства“, добавя тя. „И с широкото използване на LED осветлението и дисплеите на различните устройства, хората са подложени на все по-голямо количество светлина в синия спектър, тъй като често използваните светодиоди излъчват именно в него. Но същевременно тази технология, LED осветлението, дори в развитите страни, все още не е била използвана достатъчно дълго време , за да можем да знаем повече за  ефектите й през целия човешки живот. „

Гебултовиц посочва, че мухите, ако им бъде даден избор, избягват синята светлина.

Айлийн Чоу, съавтор в изследването, отбелязва на свой ред, че напредъкът в технологиите и медицината вероятно ще допринесе за справяне с вредните ефекти на светлината, ако в крайна сметка това изследване се окаже приложимо за хората.

„Продължителността на живота при човека се увеличи драстично през изминалия век, тъй като открихме нови начини за лечение на болести. В същото време обаче прекарваме все повече време на изкуствена светлина“, казва тя. „Тъй като науката търси начини да помогне на хората да бъдат по-здрави докато живеят по-дълго, проектирането на по-здравословен спектър от светлината може да бъде възможност не само за подобряването на съня, но и от гледна точка на цялостното здраве.“

Междувременно има няколко неща, които хората могат да направят, за да си помогнат сами – да избягват да седят с часове на тъмно пред екраните на устройствата, съветват изследователите. Очила с кехлибарени лещи могат да филтрират синята светлина и да предпазят ретините ви. А телефоните, лаптопите и другите устройства е възможно да бъдат настроени да блокират сините емисии.

„В бъдеще може да има телефони, които автоматично коригират дисплея си въз основа на продължителността на използване “, казва друг от изследователите, Тревър Неш. „Може би ще е трудно да се създаде такъв тип телефони, но ефектът от него би имал голямо влияние върху здравето.“

 

Превод: Елена Страхилова

Източник: Science Daily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.