Два нови вида бръмбари са открити в Нова Каледония

Пет вида бръмбари, така наречени „бълхи“, от общо 60 в света, са били открити до този момент в Нова Каледония, в западната част на Тихия океан.
Тригодишно проучване е довело до откриването на два нови испански тревопасни бръмбара – Arsipoda geographica и Arsipoda rostrata. Тези нови бръмбари се хранят с растения, които за учените все още са загадка.
Проучването, финансирано от National Geographic, има за цел да бъдат класифицирани видовете бръмбари, както и разследването на екологията на тревопасните насекоми, които могат да скачат, за да се избягат от хищниците, които се хранят с тях.
Учените от Испания и Нова Каледония изследвали ДНК-последователностите на хранене на животните, и по-специално – хлоропластовата ДНК (която е свойствена за растенията).
Екипът използва останките от растения в храносмилателния тракт намерени в останки от убити бръмбари, за да извлече ДНК-проби.
Проучването е публикувано в списанието за естествена история „Journal of Natural History”.
Странното е, че ДНК последователностите от растенията са от видове, които все още не са открити на архипелага. Това откритие е косвено доказателство за съществуването на загадъчно ботаническо разнообразие, повече от очаквано на остров с богата зеленина.
Проучването в това изследване е съсредоточено върху семейството Chrysomelidae (листни бръмбари). До този момент, три нови вида са открити, два от които са описаните тук по-горе.
Голяма част от многобройните насекоми и бръмбари, живеещи в архипелага, са ендемични. Тяхното изследване цели да намери ключовете към разбирането на еволюцията на живота в тази част на света.
Изолацията на Нова Каледония в западния Тихи океан, която става при отделянето й от Австралия преди 70 млн. години, е довело до развитието на някои много необичайни видове, които са нямали имат никакъв контакт с останалата част на света за огромен времеви отрязък.
Неделин Бояджиев, по материали от:
http://www.terradaily.com/
