Търсене
Close this search box.

Древно членестоного прикрепвало малките си към тялото, чрез нишки

Древно членестоного прикрепвало малките си към тялото, чрез нишки

Древно членестоного прикрепвало малките си към тялото, чрез нишки

Древно членестоного прикрепвало малките си към тялото, чрез нишки


Направи дарение на училище!



***

Изследователи от Йейл са открили вид древно членестоного с уникална родителска стратегия. Aquilonifer spinosus е носило малките си в миниатюрни торбички, прикрепени към тялото му.

Учените нерекли мъничкото същество „Kite Runner” – с намигване към ветроходната съдба на потомството му.

„Кръстихме го на романа на Khalid Hosseini, поради сходството на малките с хвърчила” – казва Derek Briggs, куратор на изложбата на древни безгръбначни в Yale Peabody Museum of Natural History. „Докато родителят се движи, малките са изглеждали като декорация или хвърчила, закрепени за него. Вероятно тази стратегия не е била много добра и животното е изчезнало.”

Членестоногото е живяло преди около 430 милиона години и е било с дължина около  2,5 см. То е живяло на морското дъно по време на Силур, наред с гъби, червеи, охлюви, скариди и други мекотели.

Учените не знаят много за вида. Има само една негова вкаменелост – тази, която е описана в последния брой на списание PNAS. Открито е в Херефордшир, Англия.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Фосилът включва 10 малки членестоноги от вида, като всички те са прикрепени към майка си чрез гъвкави нишки и са в различни етапи от развитието си.

„Съвременните ракообразни притежават множество стратегии, за да предпазят яйцата и ембрионите си от хищници – закачат ги за крайниците си, държат ги под карапакса си или ги затварят в специална торбичка, докато не пораснат достатъчно, за да бъдат освободени – но този пример е уникален” – обяснява Briggs.

Превод:  Росица Ташкова

Източник: http://www.upi.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.