Търсене
Close this search box.

Доц. д-р Велислава Карагенова: БИХ МОГЛА ДА ПОМИСЛЯ ЗА ВТОРА ВЪЗМОЖНОСТ В ОБЛАСТТА НА ИЗКУСТВОТО

Доц. д-р Велислава Карагенова: БИХ МОГЛА ДА ПОМИСЛЯ ЗА ВТОРА ВЪЗМОЖНОСТ В ОБЛАСТТА НА ИЗКУСТВОТО

Доц. д-р Велислава Карагенова: БИХ МОГЛА ДА ПОМИСЛЯ ЗА ВТОРА ВЪЗМОЖНОСТ В ОБЛАСТТА НА ИЗКУСТВОТО

Доц. д-р Велислава Карагенова: БИХ МОГЛА ДА ПОМИСЛЯ ЗА ВТОРА ВЪЗМОЖНОСТ В ОБЛАСТТА НА ИЗКУСТВОТО


Направи дарение на училище!



***

Визитка
Велислава Карагенова завършва висшето си образование в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив с две специалности – „Музикална педагогика“ и „Изпълнителско изкуство“ – „Пиано“. От 1996 г. работи в академията като асистент, а понастоящем е доцент по пиано към катедра „Пиано и акордеон“. Интересите ѝ като изпълнител са предимно в сферата на камерното ансамблово музициране. Велислава Карагенова е автор на три книги: „Албенис и Иберия през погледа на пианиста“, „Методът Лаймер-Гизекинг“ – превод с коментар на книгата на К. Лаймер – „Най-краткият път към клавирното съвършенство 1“ и „Николай Стойков – шест метаморфози върху етюди от Черни и два погледа върху тях“ (в съавторство със С. Карагенов).

 

– Защо избрахте изкуството за свой път в живота и добър избор
ли е това? Как се чувства един млад човек, когато се посвети едновременно на изкуството, науката и образованието?

– При мен нещата се случиха по желание на моя дядо, който беше любител музикант и е свирил на цигулка. Родителите ми също са хора
на изкуството. Купили са ми пиано, което стояло няколко години на един таван, докато порасна и започна да свиря. Като дете не съм свирила на друг инструмент, освен на пиано, никога не съм пробвала други възможности. За мен музиката е удачният избор, защото се занимавам с това, което искам, правя това, което мога, и се чувствам удовлетворена. Предадох професията и на сина си и сега, в съвременните условия, вече не съм сигурна дали това е най-добрият избор за него. Същото бих казала и за студентите, но аз ги стимулирам да се занимават с музика, защото, независимо дали ще стане тяхна професия, или ще присъства в живота им само до някаква степен, изкуството винаги оставя трайни следи. А това е много важно. Музиката е важна не само за културата и ерудицията на човека, тя слага цялостен отпечатък върху развитието му. Затова стимулирам студентите да записват колкото се може повече музикални дисциплини, да имат контакт с повече от един инструмент. Ние, пианистите, извън пианото, имаме възможности да изберем орган или клавесин. Искам студентите да видят и да усетят тези инструменти. А иначе реализацията с музика днес безспорно е трудна, не само у нас, в цял свят е така.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Цялото интервю вижте в сборника “Хора на изкуството, новото поколение и духовният свят на човека” – свали от ТУК (pdf)

 

Вижте повече за Нощ на учените 2020 тук https://nauka.bg/nosht2020/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.