Търсене
Close this search box.

Доц. д-р Николай Стоименов от Център за Компетентност по „Мехатроника и чисти технологии MIRACle“

Доц. д-р Николай Стоименов от Център за Компетентност по „Мехатроника и чисти технологии MIRACle“

Доц. д-р Николай Стоименов от Център за Компетентност по „Мехатроника и чисти технологии MIRACle“

Доц. д-р Николай Стоименов от Център за Компетентност по „Мехатроника и чисти технологии MIRACle“


Направи дарение на училище!



***

Доц. д-р Николай Стоименов е на 33 години и е млад учен в Института по информационни и комуникационни технологии (ИИКТ) към БАН и изследовател в Център за Компетентност по „Мехатроника и чисти технологии MIRACle“ изграден по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

Неговото поле на изява е в сферата на иновативните смилателни процеси, 3D моделирането, 3D симулирането, 3D принтирането, термографията, изследване и оптимизация на процеси.

Насочил се е към сферата на науката защото това дава възможност на човек да се развива и реализира по път, който сам е избрал да извърви. Път, по който да открива и изследва нови, интересни и полезни за обществото решения, технологии и иновации.
Интересите му са в областта на дискретните производствени процеси в различните отрасли на промишлеността, енергийни ресурси и енергийна ефективност на технологичните процеси, културно-историческото наследство, дигитализация, ИКТ и др. 

В свободното си време обича да пътува и да практикува зимни спортове.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Роля в проекта

В проекта той се включва още от съставянето на проектното предложение, след което се занимава с координацията с проектните партньори. Работата му по проекта включва още 3D моделиране, 3D симулиране, 3D принтиране и оптимизация.

В момента работи върху изследване и оптимизация на взаимодействието между мелещи тела и среди с иновативна форма, което може да допринесе за намаляването на използваната електроенергия.

Интересен факт

Малко известно е, че смилателните процеси в световен мащаб използват около 20% от цялата електроенергия на Земята?

Други дейности и разработки

Доц. Стоименов участва като съавтор в една заявка за интелектуална собственост, има три защитени патента и два защитени полезни модела. За единият полезен модел е избран за лауреат и награден с Диплом и почетна статуетка от фондация „Еврика“ за „Носител на наградата ЕВРИКА за МЛАД ИЗОБРЕТАТЕЛ за 2019 година“.

През юни 2018 г. е номиниран и избран да представя научните си проекти в Съвместния изследователски център на Европейската Комисия в град Испра, Италия (JRC Ispra). Като поканата е била по случай Българското председателство на Съвета на ЕС.

Участвал е и в колектив, награден с „Най-добра теоретична и научно-приложна разработка“ в чест на 24 май, в раздел научно-приложна разработка „Състав и свойства на нови „жълти павета“ от петрургичен материал на база седиментни скали“., БАН, Институт по металознание, съоръжения и технологии „Акад. А. Балевски“ с център по хидроаеродинамика. 

Съавтор е в над 90 научни публикации, от които над 20 в SCOPUS.

Ползи за обществото

Чрез прилагането на 3D технологиите и дигитализацията на културно-историческото наследство от една страна се цели да се допринесе за подобряване качеството на живот, включително на хора с нарушено зрение. От друга страна, чрез използване на иновативни форми на мелещи тела и среди се цели повишаване на енергийната ефективност при процесите на смилане и раздробяване, което ще допринесе за намаляване на използваните енергийни ресурси.

Един от резултатите на изследванията, вече е бил приложен в Софийска градска художествена галерия през септември 2019 г., чрез използване на 3D моделиране, обработка и 3D принтиране на избрани картини за хора с увредено зрение от изложбата “Думи, образи, места” по повод 140 години от обявяването на София за столица.  

Очаквания за бъдещето

Все по-лесен ще става достъпът до културно-историческо наследство чрез дигитализация и прилагане на 3D технологиите, включително за хора с нарушено зрение.

Ще бъдат намалени вредните емисии, което ще допринесе за опазването на околната среда чрез иновативни мелещи среди, целящи намаляване на необходимото време за смилане на процеси и намаляване потреблението на електроенергия.

Изследванията ще допринесат и за повишаване на публицистичната активност на българските учени. Тематиката, която проекта представя е в полезрението на интереса на всички държави, развиващи наука. Иновациите като цяло са сред най-търсените ключови думи, необходими за публикации в списания с импакт фактор.

Освен това резултатите ще подпомогнат повишаването на иновационния индекс на България. В доклад на European Innovation Scoreboard от 2016 г. България по индекс на иновативност сред държавите-членки и кандидати за членство в ЕС (включително и след Сърбия и Турция). Тематиката, новаторският подход, обхвата на изследванията, която научно-изследователският проект представя е с иновационна тенденция. Колектива по проекта има експертиза в създаването на патенти.

 

 

Всички интервюта вижте в броя Лицата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Повече вижте тук: https://nauka.bg/licata-opnoir-avgust/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.