Търсене
Close this search box.

Диобол на Енос и четвърт талер на Данциг от село Кочево(Пловдивско)

Диобол на Енос и четвърт талер на Данциг от село Кочево(Пловдивско)

Диобол на Енос и четвърт талер на Данциг от село Кочево(Пловдивско)

Диобол на Енос и четвърт талер на Данциг от село Кочево(Пловдивско)


Направи дарение на училище!



***

Автор: Любомир Василев

В настоящото съобщение ще разгледаме две интересни сребърни монети,намерени на територията на днешното село Кочево(общ.Садово – Пловдивска област).Любопитно е да се отбележи,че на мястото,където сега се намира съвременното му местоположение,няма никакви следи от археологически обекти,което от своя страна предполага случайното загубване в миналото на въпросните две монети,открити на същото място и обект на настоящата работа.И двата разглеждани в случая екземпляра са частни притежания на жители от селото и са лично проучени от автора.

Първата от двете монети е сребърен диобол на град Енос(днес на територията на Източна Тракия в Турция,непосредствено до границата на Турция с Гърция,б.а.),отсечен в последните десетилетия на Vв.пр.Хр.Монетата е била намерена съвсем случайно в непосредствена близост до бившия Стопански двор на някогашното ТКЗС-Кочево,намиращ се до шосейния изход за съседното на Кочево – село Караджово.Описанието на екземпляра е следното:

– Град Енос(днес на територията на Република Турция),диобол(малък номинал със стойността на 2 обола),сребро от дребен номинал.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Лице/аверс: Бюст на бог Хермес надясно,с късопола шапка,тип – петасос,украсена с ред от мъниста.Без надписи около него.

Опако/реверс: Коза в ход надясно,с приведена надолу глава.Пред нея – житно зърно.Над самата коза,надпис на старогръцки език,гласящ дословно следното – AINI(т.е. съкратена форма на името на град Енос на старогръцки език,б.а.).

Размери – 11/10мм.,тегло – 1,2гр.,с неправилна бобовидна форма,добре запазен и съхранен екземпляр.Датировка на въпросната емисия – 427-424г.пр.Хр.(т.е. последните десетилетия на Vв.пр.Хр.,б.а.).

На мястото,където е била намерена самата монета,въпреки направения от нас обстоен оглед,не бяха открити абсолютно никакви следи от археологически обекти.Липсваха натрошени керамични фрагменти върху повърхността на почвата,пръснати обработени камъни,фрагменти от строителни материали и пр.С основание може да се смята,че сребърният диобол на град Енос е бил загубен съвсем случайно от инцидентно преминала през това място в периода V-IVв.пр.Хр. група от хора.

Втората монета е сребърен четвърт талер(орт) на град Данциг(днешен град Гданск в Полша),продупчен,отсечен при управлението на крал Сигизмунд III Ваза(1587-1632) през 1615г.Сред населението на Полша и това на Европа през XVIIв.,полските четвърт талери,каквато е и втората наша монета,обект на разглеждане в настоящата работа са били известни още и под наименованието – “ортове” или още “ортери”(в ед.ч. – “орт”,б.а.).Монетата,която разглеждаме в момента е била намерена съвсем случайно в селски двор,в северната част на самото село Кочево.На мястото,където  е открит четвърт талера на град Данциг от 1615г.,също не се откриха никакви следи от селище,което ни навежда на мисълта,че и тази монета,подобна на първата,разгледана в редовете по-горе е била загубена съвсем случайно от хора,преминали през това място в XVII или XVIIIв.Обстоятелството,че тя е продупчена – т.е. употребена с вторична функция за накитни цели е индикация,че към времето на загубването й,монетата вече не е изпълнявала ролята си на законно платежно средство на територията на Османската империя,в чиито земи всъщност е била намерена тя.Описанието на четвърт талера на град Данциг от северната част на село Кочево е дословно следното:

– Град Данциг,Сигизмунд III Ваза(1587-1632),четвърт талер(орт),сребро,с емисия съответно 1615г.,пробита монета,поради употребата й за накитни цели в по-късно време.

Лице/аверс: Коронован бюст на крал Сигизмунд III Ваза надясно и надпис около него: SIGIS III D G REX POL M…(…D L…)…R PRVS.

Върху лицето на краля,с тънък остър предмет са нанесени няколко последователни надрасквания с цел да се провери дали монетата е наистина сребърна.Това е било направено,поради факта,че през епохата,нелегални фалшификатори са отсичали  монети-фалшификати,от типа на т.н. фурета(фуретата са били фалишиви монети с медно ядро,покрито с тънък слой сребро,и които като монетовидни  и нумизматични паметници се срещат много рядко!) на същия вид монети,като нашата.

Въпросният акт с надраскването е бил своеобразно подсигуряващо действие,с което хората от епохата предварително са се застраховали от евентуална парична измама или от недоброжелателни опити да им бъдат пробутани фалшиви четвърталерови монети от същия тип фурета,посочени и коментирани по-горе.

Опако/ревер: Коронован герб на град Данциг,от двете му страни по един лъв.Около изображението надпис,гласящ дословно следното:

MONETA …(C..)…IVIT  GEDANENSIS 1615.

Двете монетни находки от съвременното местоположение и територия на село Кочево(общ.Садово,Пловдивска област) ни предоставят нови сведения за историята и миналото на селото.Същевременно с това те увеличават броя на известните  към настоящия момент монети и техните находки от коментираните два типа,намерени досега на територията на България с по още един екземпляр.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.