Търсене
Close this search box.

Данните от китайския луноход са вече публични

Данните от китайския луноход са вече публични

Данните от китайския луноход са вече публични

Данните от китайския луноход са вече публични


Направи дарение на училище!



***

Автор
Светослав Александров
Chang-e-2016-lakdawalla.jpg

През месец декември 2013 г. китайската автоматична лунна станция „Чанг’e 3“ извърши успешно кацане на Луната и достави на повърхността лунохода „Нефритен заек“. Както луноходът, така и стационарният апарат продължават да работят до ден днешен, макар че поради механичен дефект луноходът е в неподвижно състояние и извършва само стационарни наблюдения.

През последните дни пристигна чудесна новина – събраните данни от китайската лунна мисия са вече публично достъпни! Както знаете, космическите агенции НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА) дават възможност на учените да работят за ограничено време по данните от космическите мисии, но след това в период от шест месеца до една година са длъжни да обнародват всичко. В случая на НАСА научните данни се трупат в т.нар. Планетарен архив за данни, PDS. Явно Китай е започнал да следва примера на западните космически агенции!

Китайският аналог на PDS е достъпен тук.

Сравнително трудно да се работи с този сайт, Емили Лакдауола е качила данните от камерите PCAM и TCAM на по-достъпно огледало тук.

Имайте предвид, че архивите са доста големи – обемът на данните от двете камери възлиза на 35 GB.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Освен данни от двете основни камери, обнародвани са данни от камерата, правила снимки по време на спускането до повърхността, както и данни от ултравиолетовия телескоп на спускаемия апарат „Чанг’e 3“.

Източник: http://www.cosmos.1.bg/

Teaser image

Chang-e-2016-lakdawalla.jpg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.