Дали пастите с въглен наистина избелват зъбите?


Shutterstock
От много години активният въглен не се използва само като лекарство, което се налага да приемем при стомашни неразположения или натравяне. Той намира все по-широка употреба и в козметиката, борейки се с редица фактори, влияещи на красотата ни. А не е ли бялата усмивка именно един от символите на красотата?
Напоследък на пазара се разпространяват пасти за зъби с въглен, които ни гарантират холивудска усмивка. Именно от звездите започва и тази нова мания по черната паста за зъби. Много от тях се снимаха и качваха снимките си в социалните мрежи. Така хората, които жадуват да имат по-бяла усмивка биха могли да започнат използването на тази паста. Залагайки на твърденията, че е “естествена”, “натурална” и разбира се дългата ѝ история.
Почистването на зъбите с активен въглен е практикувано още от древните римляни. И Хипократ го препоръчва на своите колеги гърци, според проучване от 1992 г. в British Dental Journal.
През 30-те и 40-те години американските производители рекламират дъвки и прахове с активен въглен, за които твърдят, че освежават и избелват зъбите, отбелязва коментар от 2017 г. в списанието на Американската дентална асоциация. Днес потребителите, загрижени за здравето и околната среда, могат да намерят конец за зъби, паста за зъби, вода за уста и дори четки за зъби, обработени с въглен, които обещават да избелят зъбите и да „детоксикират“ устата. Но дали наистина това избелва зъбите? И дали е безопасно?
Отговорът е двустранен. Докато пастата за зъби с въглен може да озари усмивката ви, тя не е най-доброто избелващо средство, както не е и най-безопасният вариант, казва д-р Джон Брукс, клиничен професор в катедрата по онкология и диагностика на университета в Мериленд.
Freepik.com
Обикновеният въглен се произвежда от материали като торф, въглища и дървесина, но произвеждането на активния въглен включва допълнителната стъпка на нагряване на обикновен въглен в присъствието на газ. „Този процес предизвиква образуването на множество вътрешни пространства или „пори“, което помага на активния въглен да „хване“ химикалите, според MedlinePlus, сайт, управляван от Националната медицинска библиотека на САЩ.
Много производители твърдят, че малките пори в активния въглен могат по подобен начин да „детоксикират“ устата ви и да премахнат петна от зъбите. Преглед от 2017 г. на пасти за зъби на основата на дървени въглища, публикуван в списанието на Американската дентална асоциация, установява, че 96% от пастите за зъби с дървени въглища имат ползи за избелване, а 46% се похвалили с възможността за детоксикация на зъбите. Ето обаче един проблем: Няма съгласувано научно определение какво точно означава детоксикация на нещо или поне не на устата. И тези твърдения до голяма степен не се подкрепят от доказателства. Още повече, че безопасността и токсичността на тези продукти за орална хигиена на основата на дървени въглища не са тествани, пише Брукс в ревюто на пасти за зъби на основата на дървени въглища.
„Загрижени сме, че тези продукти са вредни за зъбите“, заявява Брукс, водещ изследовател през 2017 г., пред Live Science. В проучване за 2019 г. в Journal of Applied Oral Sciences, изследователите оцветяват 90 зъба от крави с концентриран черен чай и след това прилагат върху тях няколко избелващи средства, за да видят кое е най-доброто. Опитът показва, че активният въглен не е най-доброто средство за избелване на зъбите и с него се постига само временен ефект след употреба в рамките на четири седмици.
Но както и да е, едно малко проучване не е достатъчно доказателство, че въгленът е ефективен или безопасен стоматологичен продукт. Всъщност Брукс и много други практикуващи са загрижени, че абразивните частици на въглена постигат избелване чрез премахване на слой емайл – твърдата външна повърхност на зъбите, която помага да се предотврати гниене – което може ефективно да отслаби зъбите и да ги направи по-уязвими за по-нататъшно пожълтяване, казва Брукс.
Източник: livescience
Превод: Виктория Василева
