Търсене
Close this search box.

Британец спечели 720 000 долара за решаването на 300-годишен математически проблем

Британец спечели 720 000 долара за решаването на 300-годишен математически проблем

Британец спечели 720 000 долара за решаването на 300-годишен математически проблем

Британец спечели 720 000 долара за решаването на 300-годишен математически проблем


Направи дарение на училище!



***

equation.jpg

През 1993 г. Андрю Уайлс представил резултатите от маниакалното си седем-годишно проучване върху „Последна теорема на Ферма“, по време на лекция в Университета на Кеймбридж. Когато британският математик извел доказателството си на черната дъска, в края на своята презентация, 200-те изследователи, присъстващи на лекцията, стояли зашеметени в мълчание и изведнъж избухнали в бурни аплодисменти.

Впоследствие работата на Уайлс претърпяла промени – по-конкретно, след като през 1994 г. била открита грешка – но в крайна сметка той успял убедително да докаже една от най-старите недоказани математически теории. Днес, 20 години по-късно, Уайлс беше награден с най-престижната – Абелова награда.

Наградата беше връчена на Сър Андрю Уайлс на 15 март от Норвежката академия на науките в Осло. Тя често е наричана Нобеловата награда в математиката. Освен почести, наградата носи и 6 милиона норвежки крони (720 000 долара).

Математическата теорема била предложена от Пиер дьо Ферма през 1637 г. и гласи, че “an + bn = cn. Това уравнение няма решение при цели числа за n≥3.” С други думи, n никога не може да бъде повече от 2, за да е валидно уравнението. Може да изглежда много лесно, но категоричното доказателство на теорията се е изплъзвало на математиците в продължение на векове. Научeте повече за проблема от видеото по-долу.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Откакто намерил книга за теоремата, когато бил едва на 10 години, тя залегнала в съзнанието на Уайлс и се превърнала в своеобразна страст за цял живот.

“Този проблем ме плени” – казва Уайлс пред The Guardian. “Той е бил най-известният математически проблем, въпреки че по онова време не знаех това. Това, което ме удивяваше беше, че има нерешени проблеми, които едно 10-годишно дете може да разбере и дори да се опита да реши. И аз се опитвах да го направя през тийнейджърските си години. Когато постъпих в колежа, си мислех, че съм намерил доказателството, но се оказа, че не е било така” – казва той.

Докато достигането до истинското доказателство на теоремата е успокоило ума на Уайлс, работата му се описва като повратна точка в развитието на математиката. Говорейки за Уайлс, Абеловият комитет каза: „Малко резултати имат толкова богата математическа история и толкова драматично доказателство като последната теорема на Ферма“, добавяйки, че работата му отваря цяла нова ера за теорията на числата.

 

Превод:  Росица Ташкова

Източник: http://www.iflscience.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.