Блу Ориджин извърши възвращаем космически полет

След пенсионирането на космическата совалка на НАСА, в САЩ частни космически корпорации не просто се опитват да възстановят американските пилотирани полети, а се опитват да изпълнят една отколешна космическа мечта – ракетите да са възвращаеми и след полетите си да се презареждат с гориво и използват отново. Това драстично ще смъкне цената на космическите мисии.
На 23-ти ноември корпорация Блу Ориджин, която е основана от основателя на Амазон – Джеф Безос, благополучно изстреля в безпилотен режим капсулата „Ню Шепард“ на тестов полет, по суборбитална траектория. Капсулата достигна до височина 100.5 километра – по всички международни правила тя е преминала линията, която обозначава края на земната атмосфера и началото на космическото пространство! Но след полета ракетата-носител със странна форма успя да се върне обратно на Земята и да кацне успешно – нещо, за което се бори и една друга корпорация – СпейсЕкс на Елон Мъск.
„Способността да изпълняваме вертикално кацане с напълно възвращаема степен от ракета е наистина голяма работа“, съобщи Джеф Безос във вторник, ден след успешния полет. „Това е Светия граал – да постигнем пълна възвращаемост“.
Елон Мъск поздрави Джеф Безос за успешния полет, но подчерта, че полетът на „Ню Шепард“ е бил суборбитален, а не орбитален.
„Почитта към първата възвращаема ракета е към ракетоплана на НАСА X-15, а пръв сред комерсиалните превозвачи е Бърт Рутан със СпейсШипУан“, допълни Елон Мъск.
И наистина напомням, че през 2004 година ракетопланът на Бърт Рутан – „СпейсШипУан“ успя да достигне космоса по суборбитална траектория с хора на борда. Така че по тези параметри Блу Ориджин наистина не са първите.
Но сигурност Елон Мъск е разочарован, че все още не е успял да постигне възвращаемо кацане на ракета. Той обаче смята, че разликата между суборбитален и орбитален космически полет е огромна. А именно орбиталните космически полети са по-важни, тъй като чрез тях се изстрелват спътници и пилотирани кораби към „Международната космическа станция“. За да може да се лети и до Луната и Марс, първо трябва да се достигне околоземна орбита.
Джеф Безос не остана длъжен на Елон Мъск за забележките на Мъск.
„Трябва да си спомните, че СпейсЕкс се опитва да направи възвращаема само първата степен на ракетата си, която е суборбитална. Освен това първата степен на СпейсЕкс прави забавяне още докато е в космоса, което омекотява средата на навлизане. Така че ако това е показател, ракетата на Блу Ориджин, която току що изстреляхме, може би е тази, която успява да лети през по-сурови условия. И най-накрая искам да кажа, че най-трудната част от вертикалното кацане е последната част, която е една и съща за двете ракети“.
Докато Безос и Мъск се карат за това кой какво постига, резулатът от конкуренцията е ясен – има реален напредък в развитието на космонавтиката.
„Аз мисля, че е чудесно да има здравословно съревнование между много от тези предприемачи“, съобщи Ерик Столмър за Спейс.КОМ, основател на Комерсиалната космическа федерация.
За повече информация и видео от старта: Блу Ориджин
