Търсене
Close this search box.

Близо половин милион американски деца са пропуснали токсикологичните тестове за наличие на олово в кръвта в началото на 2020 г.

Близо половин милион американски деца са пропуснали токсикологичните тестове за наличие на олово в кръвта в началото на 2020 г.

Близо половин милион американски деца са пропуснали токсикологичните тестове за наличие на олово в кръвта в началото на 2020 г.

Близо половин милион американски деца са пропуснали токсикологичните тестове за наличие на олово в кръвта в началото на 2020 г.


Направи дарение на училище!



***

Момче дава кръв по време на акция за тестване за олово във Флинт, Мичиган, през 2016 г. Градът подменя водопроводната си система през 2014 г., което предизвиква замърсяване на водата и отравяния с олово сред жителите. Снимка: MIKE HOUSEHOLDER/AP IMAGES

Почти половин милион американски деца не са били тествани за наличие на олово в кръвта през първата половина на 2020 г. Изследователите изчисляват, че близо 10 000 от тези деца може да имат повишени нива на токсичния метал в кръвта си. Излагането на този токсичен метал може да причини дългосрочни здравословни проблеми при децата.

Изследването идентифицира друг обезпокоителен показател, засягащ превантивните медицински грижи, които децата и възрастните в САЩ не са получавали от началото на пандемията. Децата не са посещавали редовните педиатрични консултации, не са правени тестове за наличие на олово в кръвта, пропуснати са рутинни ваксинации. От месец март, когато започват мащабните противоепидемиологични мерки, за да се ограничи разпространението на COVID-19, до средата на юли 2020 г., 58% от възрастните, които се нуждаят от медицински грижи са пропуснали своите редовни профилактични прегледи. В сравнение с предишни години, посещенията за мамографски скрининг са намалели след март 2020 г.

Рисковете за здравето на деца, които имат повишени нива на олово са тежки и включват увреждане на мозъка, изоставане на развитието и обучителни трудности, поведенчески разстройства като липса на внимание, хиперактивност и агресия.

Изследователи проведоха задълбочено проучване на данни от 34 държавни и местни здравни институции, оценявайки резултатите от кръвни тестове, осъществени при деца под 6-годишна възраст. От януари до май 2020 г. са тествани 480 172 деца по-малко, което бележи спад от 34% в сравнение с този период на 2019 г. Тези данни са публикувани на 5 февруари 2021 г. в „Седмичен доклад за заболеваемостта и смъртността“. Също така данните показват, че броят на тестваните деца рязко е спаднал от началото на месец март. Като цяло тези пропуснати тестове оставят неидентифицирани около 9 603 деца, които вероятно са с повишени нива на олово в кръвта.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Тези деца, продължават да бъдат изложени на токсикация“, казва Майтрей Мазумдар, детски невролог в Бостънската детска болница, която не е участвала в горепосоченото проучване. Няма безопасно ниво на олово. Референтно ниво от 5 микрограма на децилитър кръв или повече е сигнал за предприемане на действия. Провеждането на тестове за олово в кръвта е отправна точка за идентифицирането на деца, намиращи се във висок риск от отравяне, а също така за идентифициране и отстраняване на източника на замърсяване с олово.

Въпреки, че нивата на олово в кръвта спаднаха драстично, откакто САЩ започнаха постепенно да премахват оловния бензин през 1973 г. и забраниха оловото в домашните бои през 1978 г., токсичният метал продължава да съществува в околната среда. Децата са изложени на влиянието на оловото от лющеща се боя в домове, построени преди 1978 г., замърсена почва, стари оловни тръби и свързващи елементи. Броят на децата с повишени нива на олово в кръвта се е удвоил във Флинт, след смяната на водоизточника на град Мичиган. Това е предизвикало извличане на олово от градските тръби, което е причинило замърсяване на чешмяната вода.

Децата, живеещи в бедност и цветнокожите деца се намират в по-висок риск от излагане на олово, казва Мазумдар. Дори излагането на ниски нива на олово може да има дълготраен ефект върху живота на децата, повлиявайки върху тяхната „способност да се представят добре в училище и да имат работа, както и всички други житейски аспекти, които са важни в дългосрочен план“.

Профилактичните тестове за установяване нивата на олово в кръвта и спазването на ваксинационния календар при децата е все още необходимост, казва д-р Мазумдар. Носенето на маска, измиването на ръцете и други мерки за превенция, могат да намалят риска от излагане на COVID-19 по време на педиатричните здравни прегледи. Тестването за наличие на олово не отнема много време, и все още представлява абсолютна необходимост, казва тя.

Източник: sciencenews.org
Превод: Стефка Джобова


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.