Търсене
Close this search box.

Български студенти ще изстрелят научна апаратура на 30 км. в стратосферата!

Български студенти ще изстрелят научна апаратура на 30 км. в стратосферата!

Български студенти ще изстрелят научна апаратура на 30 км. в стратосферата!

Български студенти ще изстрелят научна апаратура на 30 км. в стратосферата!


Направи дарение на училище!



***

icarus-3-1.jpg

„Космически Предизвикателства 2012“ с нова мисия: Български студенти ще изстрелят научна апаратура на 30 км. в стратосферата!

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/zx980_1746188.jpg

Както всяка година, програмата „Космически Предизвикателства“ предоставя на участниците голямо космическо предизвикателство. Задачата тази година е да проектират, изпълнят, изстрелят в стратосферата, и приберат метеорологичен балон с полезен товар, който да извърши научна и изследователска мисия. Само за два месеца, младите изследователи на Космоса, без предишен опит, ще трябва да подготвят полезен товар, който да добие цифрово изображение на България от височина над 30 км. (това е 10!!! километра по-високо от тавана на полет на най-модерните изтребители в Света), както и да изпратят легонавт (човече от Лего) и да го върнат невредим до Земята. Освен това, основната мисия има изискване за поне един научен прибор, който ще трябва да измери състоянието на околната среда по време на полета. Това са минималните изисквания към мисията – студентите ще имат възможност да развихрят фантазиите си и изследователския си дух и да добавят вторични научни и изследователски инструменти към техния изследователски кораб.

Четири отбора се състезават за най-добър цялостен проект, който да осъществят на два етапа. В първия етап всеки отбор подготвя документ, описващ в пълни подробности всички системи на мисията, от навигационната и комуникационна системи до административни подробности и връзки с обществеността. Във втория етап, участниците в „Космически Предизвикателства 2012“ ще построят своите изследователски кораби и ще ги изстрелят. Студентите сами ще навигират балона, ще проследяват неговата траектория и ще трябва да локализират точката на приземяване. Всеки отбор има по един ментор-специалист в областта на космическите изследвания и технологии, а крайните проекти ще бъдат оценявани от външни съдии, експерти в подготовката и управлението на реални космически мисии.

Екипът на „Космически Предизвикателства“ е твърдо убеден, че най-добрият начин студентите да вникнат в проблемите на Космоса – научни, технически, мениджърски, и административни, е да се изправят срещу тях директно. Участниците в програмата ще имат шанса да докажат, че Космосът съвсем не е недостъпен за искащите и можещите. Предизвикателството тази година е само една малка стъпка към завръщането на България в „космическото семейство“ на Европа. То е и голям шанс за студентите да работят в екип с други космически ентусиасти и да покажат своите способности като участват в осъществяването на истински изследователски проект от начало до край. Докато подготвят своите проекти, участниците имат възможност да следят лекции от световни експерти в космическите науки и технологии, и да завържат трайни контакти с тях.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/icarus-3-1.jpg

Такава снимка се очаква от всеки излетял балон.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.