Търсене
Close this search box.

Български отбор е победител в международното състезание на НАСА

Български отбор е победител в международното състезание на НАСА

Български отбор е победител в международното състезание на НАСА

Български отбор е победител в международното състезание на НАСА


Направи дарение на училище!



***

Space_Apps_Challenge_fullwidth.jpg

София, 22 май – Българският екип, който разработи приложение за отглеждане на пилета в домашни условия, спечели  „Наградата на публиката“ в най-мащабното технологично състезание, организирано от НАСА. Отборът на Павел Колев, Атанас Керанов, Кирил Николов, Иван Жеков – разработчик на софтуер и Стоян Иванов – дизайнер събра най-много гласове по време на глобалния финал на състезанието със своето мобилно приложение. Проектът ChicksBook беше създаден с помощта на платформата за разработка на хибридни приложения на Telerik, Icenium.
Победителите ще присъстват на изстрелването на космическата станция MAVEN през ноември 2013 г. в САЩ. Те ще имат възможност и да влязат и в ролята на космонавти с практически урок, симулиращ условията на летене в космоса.
В международния хакатон „Space Apps Challenge“ участие взеха над 9,000 човека от общо 83 държави. Участниците разработиха повече от 600 приложения с отворен код, които разрешават проблеми, свързани с живота на Земята и подпомагат развитието на космическите мисии на НАСА. Състезателите се бореха за победа в шест престижни категории, сред които „Награда на публиката“.
Състезанието се проведе на два етапа. По време на първия етап, който се състоя на 20-21 април, в София участие взеха над 100 състезателя. Уважавано местно жури избра два отбора, които да представят България на световно ниво. По време на глобалните финали хора от целия свят имаха възможност да гласуват за приложението, което най-горещо подкрепят. След оспорвана надпревара българското приложение събра най-много гласове в Twitter.
Жури от екипа на НАСА, избра останалите пет победители. За  „Най-добро приложение на данни“ беше избран проект, който показва метеорологичните условия на различните планети. Наградата за „Най-добре използване на хардуер“ беше връчена на екипа, разработил хардуерно решение, което показва местонахождението на космическите станции. Екип от Гърция си тръгна с приза „Най-добра концепция за мисия в космоса“ благодарение на специализиран парник за отглеждане на спанак на Марс. Престижната награда „Галактическо въздействие“ беше спечелена от приложение, което дава разширена информация за качеството на въздуха и климатичните промени. Наградата за „Най-вдъхновяващ проект“ отиде при мобилното приложение от Лондон, което помага на астронавтите по-добре да планират своето време и усилия на база на актуалните метеорологичните условия в космоса


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.