Търсене
Close this search box.

БЕЛИТЕ ХРОНИКИ НА ВИТАНОВ ХРОНИКА №8: ИСАК НЮТОН. ЧАСТ 2: СЪР ИСАК НЮТОН – АДМИНИСТРАТОРЪТ

БЕЛИТЕ ХРОНИКИ НА ВИТАНОВ ХРОНИКА №8: ИСАК НЮТОН. ЧАСТ 2: СЪР ИСАК НЮТОН – АДМИНИСТРАТОРЪТ

БЕЛИТЕ ХРОНИКИ НА ВИТАНОВ ХРОНИКА №8: ИСАК НЮТОН. ЧАСТ 2: СЪР ИСАК НЮТОН – АДМИНИСТРАТОРЪТ

БЕЛИТЕ ХРОНИКИ НА ВИТАНОВ ХРОНИКА №8: ИСАК НЮТОН. ЧАСТ 2: СЪР ИСАК НЮТОН – АДМИНИСТРАТОРЪТ


Направи дарение на училище!



***

Сър Исак Нютон

Автори: Николай К. Витанов, Калоян Н. Витанов. Институт по механика – БАН

И тъй, дотук ви разказахме за откритията на Нютон. Без съмнение е бил прекрасен учен. Но бил ли е и нещо повече? Има ли неща от дейността на Нютон, за които не ви разказват – дали защото не знаят, или защото искат да набият във вашето съзнание образа на бледия изпит, затворен в кабинета си учен, който гледа колбите си и не се интересува какво става около него? А може би нарочно искат да ви набият тоя образ в главата?  По-надолу ще ви разкажем част от втората половина за истината за Нютон. Да не си мислите, че учен като Робърт Хук лесно се праща в забвение за 300 години. За това са нужни качества. Административни качества. От които Исак Нютон имал в изобилие.

Депутатът Исак Нютон. Богословски занимания

Ама Нютон и депутат ли е бил? – ще се зачуди някой. Да, бил е и тук най-накрая вече образът на изпития, затворен в стаята си завеян учен, вторачен с идиотски поглед в колбите си, трябва да се счупи на парчета. Нютон живял 40 години след излизането на “Принципите”, но към научните си достижения не прибавил много. Е, занимавал се с алхимия и с тълкуване на светите книги (и изчислил, че краят на света ще дойде през 2064 г.), но за слабата научна дейност си имало и други причини – политически и административни.

В Англия назрявала революция. Тронът на крал Джеймс II  – фиг. 3 се клател, а католическото му обкръжение непрекъснато се опитвало до внушава на краля, че университетите в Кеймбридж и Оксфорд са бърлоги на англиканското вероучение.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Кралят решил да засили католическия елемент в кралството. И както често става в резултат от нескопосани действия, резултатът бил, че станала революция, която помела възможността за възстановяване на господството на католицизма в Англия – та оттогава и до ден днешен. Та, крал Джеймс се опитвал да върне господстващото положение на католическата църква чрез издигане на католици на високи постове. Един такъв католик бил монахът Олбън Френсис, който Джеймс искал да направи магистър на Университета на Кеймбридж в нарушение на правилата му. Университетът пратил делегация да се разправя с краля и в тази делегация бил включен и… многоуважаваният професор Исак Нютон (тъй, тъй, бледният изпит учен, там дето колбите гледал, тръгнал да се разправя с… чистачката, ама не беше чистачката, с портиера тръгнал да се разправя, ама чакай, не беше и с портиера, с пазача на кралския дворец, а-а-а-а, и това не беше бе, а-а-а-а, сетихме се – с краля отишъл да се разправя, с краля. Брей, побъркал се от гледане на колби, да си беше стоял в стаята, сега ще го накажат!). Да, ама не го наказали – поведението му било такова, че кралските противници решили, че тоя Нютон става за депутат. Даването на званието на Френсис било отменено, а Нютон се оказал най-костеливият орех в кеймбриджката делегация – неразговорлив и непреклонен. Та другите дела на краля вървели също тъй лошо и през 1688 г. той трябвало да бяга във Франция, а на английския трон седнал Вилхелм Орански под името крал Уилям III – фиг. 4. Парламентът бил разпуснат и се състояли избори за нов. Нютон бил избран за депутат и през 1688 – 1689 г. бил в Лондон. Но какво да се изненадва човек – помните как младият Нютон човъркал с ножа си името си на перваза на прозореца в училището в Грантъм или как държал в стаята си собственоръчно нарисуван портрет на екзекутирания от хората на Кромуел крал Чарлз I баш по най-свирепите години от управлението на Оливър Кромуел.

В парламента Нютон не говорил много. Има легенда, че единственото му изказване било насочено към портиера, на когото казал да затвори прозореца, че било хладно. Отново някой се опитва да ви баламосва. Я погледнете какво направил депутатът Нютон за университета си – има запазени цели 13 писма, в които Нютон дава политически указания на представителите на висшето ръководство на университета и резултатът от тези указания са доста придобивки за Кеймбриджкия университет. Значи, похърквал си Нютон в парламента, но като погледнеш – страшно ефективен и ефикасен по отношение на политика и придобивки за собствения си университет. Ама ние ще разправяме – той там похърквал, мълчал си, гледал с облещен поглед паяците по стените, та дано будните младежи и девойки да не вглеждат много в глупостите, които се вършат ежедневно из обществото. Че ако се вгледат, може да решат нещо и да променят…

През 1689 г. починала майката на Нютон – събитие, което му се отразило доста негативно. Продължавала и дейността на Нютон в Лондонското кралско общество. Той посещавал заседанията (като двамата с Хук гледали да се избягват един друг) и даже се запознал с Хюйгенс и с Джон Лок. Последното запознанство и смъртта на майка му, увеличили интереса на Нютон към богословието и около 1690 г. той започнал да пише статии на тема Апокалипсис (даже го изчислил, че ще дойде през 2064 г.) – фиг. 5. Нютон дотолкова се вглъбил в изучаването на Библията, че го признали и за виден богослов  и това признание дошло както от студентите в Кеймбридж, така и от интелигенцията, а също и от английския елит. Това съчетаване на науката с богословието било нормална практика в ония времена в Англия – самият учител на Нютон, Бароу, бил свещеник, а пък Робърт Бойл основал специална катедра за научна борба с… атеизма. Самият Робърт Хук също имал богословски съчинения. А съгласно запазените ръкописи Нютон си падал малко еретик – някои от църковните канони никак не му харесвали. Анализирайки свещените писания, Нютон се опитвал да докаже, че папството ще загине и католическата църква ще бъде разрушена (идеи, които били доста разпространени в протестантска Англия по онова време)…

 

Прочетете цялата статия в оригинал в брой 93 на списание Българска Наука:


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.