Търсене
Close this search box.

Бедствието в Япония в цифри

Бедствието в Япония в цифри

Бедствието в Япония в цифри

Бедствието в Япония в цифри


Направи дарение на училище!



***

Бедствието в Япония в цифри

http://www.spacedaily.com/images-lg/japan-earthquake-yamada-on-fire-lg.jpg
Това е списък на факти и цифри за последците от разрушителните земетресения с магнитуд 9,0 и 6,0 по скалата на Рихтер и последвалото цунами, което удари североизточния бряг на Япония на 11 март, което, освен пораженията, които нанесе, предизвика и авария в една атомна електроцентрала.

Смъртнислучаи:                                                                                                                                 Броят на жертвите от земетресенията и цунамито е достигнал 4 314 д., според данни на японската полиция. Общо 12 272 д. са обявени за безследно изчезнали и 2409 д. са ранените., според последната актуализация. Броят на жертвите се очаква да надхвърли 10 000. По последни данни броят на загиналите и изчезналите при катастрофата се е повишил на повече от 18 000 д. В това число влизат и 50 британци, за които се смята, че са починали или са безследно изчезнали.

Брой на евакуираните: 
556 132 души са били евакуирани след катаклизмите, според агенцията за пожарна безопасност и агенцията за управление на бедствията. Стотици хора все още са блокирани и откъснати от спасителните екипи и чакат за помощ в отдалечени райони и немалко от тях нямат достъп до храна.

Брой на хората без ток и без вода: 
1 600 000 сгради са без течаща вода и 5 000 000 домакинства са  без електрическо захранване, според японското Министерство на здравеопазването.

Брой на сградите, които са повредени и унищожени:
87 894 сгради са били повредени, а най-малко 7 400 сгради са напълно унищожени, включително – 4 789 – от пожари, според агенцията за управление на бедствията.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Брой на българите, пребиваващи постоянно в Япония към момента на първото земетресение:    
600 д.

Въздействие на природните катаклизми върху японската икономика:    
Котировките на акциите на токийската борса са на нива ок. 5.68% от предишната им стойност.  Японските акции са на 10,55% във вторник след вълна от панически продажби, след като премиерът Наото Кан предупреди, че радиация с опасни за здравето нива е изтекла след земетресенията.                                                                                                                                                  Това е най-големият еднодневен спад от кризата през 2008 г.
Централната банка на Япония досега изпомпва 28000,00 милиарда йени (346 милиарда щатски долара) в паричните пазари.                                                                                                               Заради прекъсване на електрозахранването, много от големите компании, както и производителите на автомобили са преустановили производство. Сингапурската банка DBS оценява, че земетресението и вълните цунами, ще струва на японската икономика 100 млрд. долара, което се равнява на около два процента от брутния си вътрешен продукт.  Citigroup очаква щетите върху жилищата и върху инфраструктурата да достигнат 10 000 000 000 000 йени, а Barclays Capital оценява икономическите загуби на Япония на 15 трилиона йени (183 700 000 000 $) или 3% от БВП на Япония.                                                                          UBS очаква японската икономика да нараства 1,4% тази година, в сравнение с предишната си прогноза за 1.5%.
 Goldman Sachs очаква реалният БВП на Япония да намалее с 0,5% до 2% през второто тримесечие на 2011 г. 


Чуждестранна помощ:    
       
114 държави и 24 международни организации са предложили  своята помощ, според японското Министерство на външните работи.
Радиоактивното облъчване:
400 милисиверта – нивото на радиация край реактор 4 на Фукушима Дайичи.
350 милисиверта – критерий за облъчване, ниво при което се е предприело преместване на хора след аварията в Чернобил.
100 милисиверта – изложение на облъчване за една година, най-ниското ниво на облъчване, което може да доведе до появата на раково заболяване.
2 милисиверта – естествената радиация, на която са изложени хората за една година. 0,1 – 0,2 милисиверта – облъчване при рентгенография на зъб и на гръден кош.

Други данни:

Магнитуд 8.2 по скалата на Рихтер  – Силата на земетресението, която атомната електроцентрала Фукушима Дайичи е проектирана да издържа.
Магнитуд 9,0 по скалата на Рихтер – силата на земетресението в петък, 11.03.2011 г.
100 000 – броят на японските войници, изпратени в засегнатите райони за подпомагане на нарастващата хуманитарна криза.
200 – броят на доброволците, които обгрижват авариралата електроцентрала на 4 групи по 50 души. От тях починалите са 5-има, а облъчените – 22-ма. По последни данни, броят на доброволцитете се е увеличил на 300 д. Тези хора са изложени на радиация, която иначе би се натрупала в тях след 150 г.
23 м. – височината на огромната вълна цунами, заляла Япония след земетресението на 11.03.2011 г. В резултат на тази опустошителна вълна е била наводнена територия с площ 400 кв/км.
38 м. – височината на най-високата вълна цунами, ударила Япония някога, след земетресение  – 1896 г. Загиват 27 000 д. 
100 м. – височината на най-високата вълна цунами, ударила Япония някога, след изливане на вулканична лава в океана – 1792 г. Загиват 15 000 д.
524 м. – най-високото мега цунами, познато на човечеството, е ударило бреговете на Аляска през лятото на 1958 г.
Вълните цунами се причиняват от: земетресения, вулканична активност, свличане на скална маса или на вулканична лава, или падане на метеорит в океана. Съществуват и метеорологични причини за вълни цунами, но в този случай те не надвишават 5 м.
По статистически данни, на всеки 5, 6 или 7 години цунами удря японските брегове.
В радиус от 20 км. от АЕЦ Фукушима Дайичи е извършена евакуация на населението.
В радиус от 30 км. от АЕЦ Фукушима Дайичи е забранената за полети зона.
МВнР на САЩ призовава американците да се евакуират на поне 80 км от авариралата АЕЦ.
Реактор 3 излъчва най-много радиация.Този реактор е единственият в авариралата АЕЦ, който работи с плутоний.
До момента 90 т. вода са изсипани върху авариралите реактори.
Южно от АЕЦ Дайичи (АЕЦ 1) има още една атомна електроцентрала – АЕЦ Дайни (АЕЦ 2). На японски „дай” означава велик, голям, първи. „Ичи” означава 1, а „ни” означава 2.
230 000 – броят на таблетките йод, раздадени на населениет от японските власти.
442 – броят на всички действащи АЕЦ по света към средата на м. януари 2011 г.
65 – броят на всички АЕЦ в строеж по света към средата на м. януари 2011 г.
От тях – 54 (или 55) действащи и 2 в строеж са само в Япония през м. септември 2010 г.
1954 г. – построена е първата АЕЦ. Това се случва в Русия.

Неделин Бояджиев
По материали от:
http://www.terradaily.com/
http://www.reuters.com
http://www.telegraph.co.uk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Tsunami
http://en.wikipedia.org/wiki/Historic_tsunamis
http://www.euronuclear.org/


Карта на всички АЕЦ в Европа:

http://www.icjt.org/tech/jesvet/evropaan.jpg

Карта на АЕЦ в Азия:

http://www.icjt.org/tech/jesvet/azijaan.jpg

Карта на АЕЦ в С. и Ю. Америка:

http://www.icjt.org/tech/jesvet/amerikaan.jpg

Карта на Япония по време на земетресението от 11 март 2011 г.:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/JAPAN_EARTHQUAKE_20110311.png/671px-JAPAN_EARTHQUAKE_20110311.png


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.