
Лого на Китайската космическа програма
Очаква се скорошен старт на китайския спътник за дистанционно изследване на Луната „Чанг-e 2”. Вероятно това ще се случи към края на настоящата година. Съобщението е на главния специалист на китайската лунна програма Оуян Цзюан. Настоящият спътник е резервен вариант на „Чанг-e 1”, който излетя през октовмри 2007 г. Главна задача на новият спътник ще е по-подобрено изследване на Луната с цел подготовка на бъдещото кацане. На спътника е монтиран лазерен алтиметър с възможност за едновременно измерване в пет точки. Орбитата се очаква да е с височина 100 км. над лунната повърхност.
Маршрутът ще бъде нов и спътникът ще стигне Луната за 5 дни. През 2013 г. се очаква Китай да изпрати луноход, а през 2018 г. смята да осъществи скачване в лунна орбита и връщане на апарата на Земята.
Генералният конструктор на спътниците Йе Пейцзян смята, че Китай вече има всички възможности за изпращане на апарат за изследване на Марс. По технически причина апаратът „Инхо-1” („Светулка – 1”) не стартира през 2009 г., но през 2011, 2013 и 2016 Марс ще е най-близо до земята.
Пускът на трети спътник „Чанг-е 3” е планиран за 2013 г.
Лого на Китайската лунна програма
Китайската лунна програма /Chinese Lunar Exploration Program (CLEP) pinyin: Zhōngguу Tаnyuи) известна още като „Chang’e program” е започната от Китайската Национална космическа администрация и включва няколко фази. Изстрелването на Чанг-е 2 завършва първата от тях. Втората ще включи Луноходът Чанг-е 3 и третата – завръщането на апарата на Земята. Програмата се разработва в сътрудничество с Русия.
Европейска нощ на учените 2022 г.:

