Търсене
Close this search box.

Австрия (Austria)

Австрия (Austria)

Австрия (Austria)

Австрия (Austria)


Направи дарение на училище!



***


http://image.nauka.bg/geo/durjavi/austria/austria226.gifИзвестна с впечатляващите си планински пейзажи, Австрия вече не е доминиращата политическа сила в Централна Европа, каквато бе по времето на Хабсбургите, управлявали до Първата световна война.

Въпреки това, нейното положение в географския център на Европа на ключовия дунавски търговски маршрут увеличава стратегическото и значение.  

 
Основни данни
 
Заедно с Швейцария Австрия формира неутралното ядро в Европа. След анексирането на страната от нацистка Германия през 1938 г. и последвалата окупация от Съюзническите сили, Австрийският държавен договор от 1955 г. обявява страната за „постоянно неутрална“.  

Някои въпроси свързани с това възникнаха, когато две трети от електората подкрепи членство в ЕС на референдум през 1994 г. и последвалото присъединяване през 1995 г.
Влизането на крайнодясната партия на свободата в управляващата коалиция в Австрия през февруари 2000 г. потресе Европа. Отношенията на Австрия с ЕС бяха силно обтегнати след като някои държави наложиха санкции в знак на протест. Те обаче бяха вдигнати няколко месеца по-късно.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Столицата Виена е дом на няколко ключови международни организации, сред които Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и ОПЕК – организацията на страните износителки на петрол.  

Австрия има много богато културно наследство. Волфганг Амадеус Моцарт заема видно място като композитор на едни от най-обичаните произведения на класическата музика, а голяма популярност имат и произведенията на Франц Шуберт.  

В света на философията и идеите – Зигмунд Фройд все още провокира полемики, а Лудвиг Витгенщайн е с голямо въздействие върху философията на ХХ век. Изящни изкуства – картините на Густав Климт предизвикват всеобщо възхищение.  

http://image.nauka.bg/geo/durjavi/austria/salzburg_bbc.jpg
Алпите се извисяват около Залцбург – родното място на Моцарт.


Факти
 
Официално име: Република Австрия
Население: 8.4 милиона (ООН, 2008)
Столица: Виена
Площ: 83,871 кв. км (32,383 кв. мили)
Официален език: Немски
Основна религия: Християнство
Средна продължителност на живота: 77 години (мъже), 83 години (жени) (ООН)
Парична единица: 1 евро = 100 цента
Основен износ: Съоръжения и оборудване, метали, хартия, текстил, храни, животни
Брутен национален приход на глава от населението: US $42,700 (Световната банка, 2007)
Интернет домейн: .at
Международен телефонен код: 43

Лидери

Президент: Хайнц Фишер

Центристки политик посветен на благополучието на страната и запазване на неутралитета, Хайнц Фишер бе избран за президент през април 2004 г. Постът му има основно представители функции.  

Той победи министъра на външните работи Бенита Фереро-Валднер, която бе номинирана от бившия канцлер Волфганг Шюсел и която имаше подкрепата на партията на свободата.

http://image.nauka.bg/geo/durjavi/austria/wern2a.jpg
Канцлер: Вернер Файман

Новото правителство, сформирано чрез голяма коалиция, положи клетва през декември 2008 г., два месеца след провеждането на общите избори. Правителството бе създадено след коалиция на лявоцентристити социалдемократи (SPO) и консервативната народна партия, след като предишната им коалиция се разпадна през лятото.

Лидерът на социалдемократите Вернер Файман пое поста на канцлер, а Йозеф Прол от народната партия е вицеканцлер и министър на финансите.  

Изборите през септември бяха спечелени от социалдемократите, които получиха 30% от гласовете, но и те, и народната партия, получила 26%, имаха най-лошите си резултати от 1945 г. насам. Крайнодесните партии спечелиха близо 29% от вота, удвоявайки резултата си от изборите през 2006 г.  

Г-н Файман е бивш общински съветник във Виена и бе министър на транспорта и инфраструктурата в кабинета на своя предшественик Алфред Гусенбауер. Той е считан за прагматик с популистка жилка.  

В своята встъпителна реч г-н Файман сложи ударение на необходимостта от политически компромис сред членовете на предишната нервна коалиция и очерта мерките, които ще помогнат на държавата за справяне с глобалната икономическа криза.  

Медии

Обществената компания Oesterreichischer Rundfunk (ORF), дълго време доминираше ефира. По-късно тя се изправи пред конкуренцията на частни компании, предимно във Виена.  

Частни радио и телевизии има отскоро. Местните комерсиални радиостанции получиха зелена светлина през 90-те години, а национален телевизионен лиценз бе даден на комерсиалната ATV,която стартира през 2000 г., след което се появиха и местни телевизии.  

Повечето домакинства имат кабелна или сателитна телевизия. Те често гледат и германски канали, някой от които нагаждат програмите си към местните зрители.

Ежедневниците са крайно необходими за много австрийци. Националните и местните вестници водят яростни битки за читатели.  

Преса

Die Presse – ежедневник
Neue Kronenzeitung – многотиражен ежедневник, с регионални страници  
Wiener Zeitung – ежедневник базиран във Виена
Der Standard – ежедневник  
Der Kurier – многотиражен ежедневник
News – седмичник за текущи събития

Телевизия

ORF – обществена телевизия, излъчва националните канали ORF 1, ORF 2
ATV – нацонална, комерсиална, ефирна и чрез кабел  

Радио

ORF – обществено, излъчва Radio Oesterreich 1, канала за поп музика OE3, младежкия FM4 и редица регионални програми
O1 International – програмата за чужбина на ORF; предавания на английски език и препредава Oesterreich 1
Krone Hit Radio – комерсиална национална мрежа за поп музика  
Energy 104.2 – комерсиално радио за поп музика във Виена
Radio Arabella – комерсиално музикално радио във Виена

Новинарска агенция

APA (Austria Presse Agentur) – собственост на 15 вестника и ORF

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.