Търсене
Close this search box.

Астрономите локализират „най-сигурното място“ за живот в Млечния път

Астрономите локализират „най-сигурното място“ за живот в Млечния път

Астрономите локализират „най-сигурното място“ за живот в Млечния път

Астрономите локализират „най-сигурното място“ за живот в Млечния път


Направи дарение на училище!



***

Учените откриха, че най-безопасното място за живот в Млечния път е на около 26 000 светлинни години от центъра на галактиката.

Астрономите са претърсили целия Млечен път, за да определят най-безопасните места за живеене. Всъщност в момента се намираме на доста добро място.
Но ако изминалата година ви накара да се почувствате почти готови да се преместите на друга планета, може да поискате да погледнете към центъра на галактиката.

Новите открития в тази насока са направени от група италиански астрономи, които са изследвали места, където мощни космически експлозии може да са убили хипотетичния тамошен живот. Тези експлозии, като свръхнови и гама-лъчи, бълват високоенергийни частици и радиация, които могат да накъсат ДНК структурата и да убият живота. По тази логика регионите, които са по-гостоприемни за живот, ще бъдат районите без чести експлозии, според разсъжденията на астрономите.

„Мощните космически експлозии не са пренебрежими за съществуването на живот в нашата галактика през цялата ѝ космическа история“, казва водещият автор на новото изследване Рикардо Спинели, астроном от Университета на Инсубрия в Италия. „Тези събития са изиграли роля за застрашаването на евентуален живот в по-голямата част от Млечния път.“

В допълнение към намирането на най-смъртоносните горещи точки, астрономите са идентифицирали и най-безопасните места в историята на галактиката, датиращи от 11 милиарда години назад. Резултатите показват, че в момента сме на ръба на широка група от гостоприемни недвижими имоти. Но в младостта на Млечния път ръбовете на галактиката са били по-безопасен залог.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Галактическа обитаема зона

Много фактори са необходими за да бъде една планета обитаема. Например, планетите трябва да са в т. нар. “Зона на Златокоска”, където топлината и активността от тяхната звезда-приемник не са твърде силни нито пък твърде слаби, ами точно каквито е необходимо. Но в допълнение към тези местни условия животът трябва да се бори и с вредното лъчение, идващо от междузвездното пространство.

Мощни космически събития, като свръхнови и гама-лъчи, излъчват опасни високоенергийни частици със скорост, близка до тази на светлината. Те не само могат да убият всички форми на живот, за които знаем, но и също така могат да оголят цели планети от тяхната атмосфера. А при такова събитие една планета няма шанс да запази евентуалния живот на себе си.

„За планети, които са много близо до звездна експлозия, е най-вероятно да се стигне до пълната им стерилизация“, казва Спинели пред Live Science. „В такива случаи масовото измиране е далеч по-вероятно.“

Авторите пишат в изследването, че близките гама-лъчения може да са изиграли водеща роля в масовото изчезване през периода ордовик преди около 450 милиона години – второто по големина глобално измиране в историята на Земята. Въпреки че няма конкретни доказателства, свързващи конкретен изблик на гама-лъчи с това изчезване, авторите смятат, че това може да е много вероятно, като се има предвид положението на Земята в галактиката.

В търсене на безопасно място

Използвайки модели на формиране и еволюция на звездите, астрономите изчисляват кога определени райони на галактиката ще бъдат наводнени с убийствено лъчение. В началото на историята на галактиката, вътрешността ѝ в радиус до около 33 000 светлинни години от центъра, е била осветявана от интензивно формиране на звезди, което я е правело негостоприемна. По това време галактиката често е била разтърсвана от мощни космически експлозии, но най-отдалечените региони, които са имали по-малко звезди, са били пощадени като цяло от тези катаклизми.

До преди около 6 милиарда години по-голямата част от галактиката е била редовно стерилизирана чрез масивни експлозии. С напредването на възрастта на галактиката подобни експлозии стават по-рядко срещани. Днес средните региони, образуващи пръстен от 6500 светлинни години от центъра на галактиката до около 26 000 светлинни години от центъра, са най-безопасните зони за живот. По-близо до центъра свръхновите и други събития все още са често срещани, а в покрайнините има по-малко земни планети и повече изблици на гама-лъчи.

За наш късмет галактическият ни квартал става все по-благоприятен за живота. В дългосрочното галактическо бъдеще наблизо ще има по-малко екстремни събития, които могат да причинят ново масово изчезване.

Заключенията от новото проучване на пръв поглед изглеждат разумни, казва Стивън Деш, астрофизик от Държавния университет в Аризона, пред Live Science.
„Радвам се да отбележа, че те изглежда поставят изследването в строга рамка и имат реалистични очаквания за въздействието на гама лъчите и отчитат фактори, които понякога хората забравят“, като например как енергията и материята, освободени от гама-лъчите, не са равни във всички посоки, обяснява Деш, който не участва в новото проучване. „Не съм разглеждал подробно цифрите, но на пръв поглед е разумно.“

Новото изследване, публикувано миналия месец в списание Astronomy and Astrophysics, може един ден да помогне на астрономите да решат къде да търсят обитаеми екзопланети. Но засега технологията ограничава астрономите само да търсят близки благоприятни райони, казва Деш.

Източник: Live Science
Превод: Радослев Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.