Търсене
Close this search box.

Арктика ще остане без морски лед до 2035 г.

Арктика ще остане без морски лед до 2035 г.

Арктика ще остане без морски лед до 2035 г.

Арктика ще остане без морски лед до 2035 г.


Направи дарение на училище!



***

Айсберг в Гренландия. Снимка: © mikhail79spb / stock.adobe.com

Ново проучване, публикувано през август в списание Nature Climate Change, подкрепя досегашните опасения, че Арктика може да се окаже без морски лед до 2035 г.

Високите температури в Арктика, настъпили през последния междуледников период (топла епоха отпреди около 127 000 години) озадачават учените от десетилетия. Сега климатичният модел на Hadley Center в Обединеното кралство даде възможност на международен екип от изследователи да сравнят условията във водите на Арктика през последния междуледников период със съвременната климатична ситуация в района. Техните открития са важни за подобряване на прогнозите за бъдещи промени в състоянието на морските ледове.

През пролетта и началото на лятото на повърхността на арктическия морски лед се образуват плитки басейни с вода. Тези „езерца“ са важни за процеса на абсорбиране на слънчевата светлина от леда и за това какво количество от нея се отразява обратно в космоса. 

Новият модел на Hadley Center е най-модерното физическо представяне на картината с климата на планетата и критичен инструмент за климатични изследвания, проучващ морския лед и езерцата върху него, образуващи се при топенето му.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Използвайки модела за разглеждане на арктическия лед по време на последния междуледников период, екипът стига до заключението, че въздействието на интензивното пролетно слънце създава много езерца, които играят решаваща роля при стопяването на морския лед. Симулация на бъдещето, използвайки същия модел, показва че Арктика може да остане без морски лед до 2035 г.

Съавторът в изследването д-р Мария Витория Гуарино, от British Antarctic Survey (BAS), казва:
„Високите температури в Арктика озадачават учените в продължение на десетилетия. Разгадаването на тази мистерия беше предизвикателство от техническа и научна гледна точка. За първи път можем да видим как Арктика е останала без морски лед по време на последния междуледников период. Напредъкът в климатичното моделиране означава, че можем да създадем по-точна симулация на климата на Земята в миналото, което от своя страна ни дава по-голяма увереност в прогнозите на модела за бъдещето.“

Д-р Луиз Симе, ръководител на групата по палеоклимат и водещ съавтор от BAS, потвърждава:
„Знаем, че Арктика претърпява значителни промени, тъй като нашата планета се затопля. Разбирайки какво се е случило през последния топъл период на Земята, ние сме в по-добра позиция да разберем какво ще се случи в бъдеще. Перспективата за загубата на морски лед до 2035 г. наистина би трябвало да ни накара да съсредоточим цялото си внимание за постигане на един нисковъглероден свят възможно най-скоро от човешка гледна точка“.

Д-р Дейвид Шрьодер и проф. Дани Фелтхам от Университета в Рединг, които разработиха и съвместно ръководеха прилагането на схемата на езерното стопяване в климатичния модел, допълват:

„Това показва колко важни са процесите, случващи се с морския лед, като водоемите от топенето в Арктика и защо е от решаващо значение те да бъдат включени в климатичните модели.“

Изследването се финансира от NERC, номер на гранта NE/P013279/1 и е част от проекта TiPES (https://www.tipes.dk/), който е получил финансиране от програмата за изследвания и иновации на Европейския съюз „Хоризонт 2020“.

Източник: sciencedaily
Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.