Търсене
Close this search box.

Археолози откриват селище от Мезолитната каменна ера

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.


Направи дарение на училище!



***

Подводният обект в залива Hanö
Подводният обект в залива Hanö

Археолози от Лундския университет, Швеция, са открили строителен обект от Каменната ера от преди 9 000 години. Той се намира под водата на залива Hanö в Балтийско море.

Екипът се е натъкнал на невероятни артефакти откакто обектът за пръв път е бил открит преди 7 години. Учените са намерили осем риболовни капана, направени от сплетени лешникови пръчки – индикация за екстензивен риболов, което предполага, че мястото е имало обитатели поне през една част от годината. Има също добре запазена кирка, направена от лосови рога с надпис, чието значение се е загубило с времето.

Според проучване, публикувано в Quaternary International, местността преди е била лагуна и изследователите са успели да реконструират как е изглеждала по време на Мезолита.

„Ако искате напълно да разберете как са се разпръснали хората от Африка и какъв е бил техният начин на живот, трябва да се открият техните селища. Доста от тях в момента са под водата, тъй като морското равнище е по-високо днес, отколкото по време на последното заледяване. Хората винаги са предпочитали крайбрежията“, казва водещият автор на проучването Anton Hansson в свое изявление.

„Като геолози, ние искаме да пресъздадем тази местност и да разберем как е изглеждала. Била ли е топла или студена? Как средата се е променила с времето?“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Според приблизителни изчисления, областта може да е имала умерени температури поне през лятото, което е гарантирало добър живот за Мезолитните обитатели. Покачването на морското равнище се е случило след като мястото е било погребано под утаечен слой, което позволило обектът и неговите принадлежности да се запазят и до днес.

Откритите обекти се намират на 3 километра от сегашната брегова линия и на около 20 метра под морското равнище. Те изкопали 2 метра от морското дъно и направили няколко теста, за да установят каква е действителната топография на местността.

„Тези останки са били познати, но само от разпръснати открития. Сега имаме технологията за по-детайлно определяне на пейзажа“, добавя Hansson.

Това е най-старата крайбрежна структура, открита в Северна Европа и е възможно да не е единствената.

Превод: Никол Николова

Източник: IFLS


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Биология

Учени от България и Германия разчетоха генома на защитеното растение Родопски силивряк

Направи дарение на училище! *** Орфеевото цвете демонстрира огромен потенциал за бъдещи открития в полза на селското стопанство, медицината, фармацията и козметичната индустрия. Секвенирането на

Събития

Посетете Международния научен фестивал FISSION!

Направи дарение на училище! *** Миналогодишното издание на събитието се хвали с огромен успех, като 104 ученици заедно със своите ръководители представиха общо 55 проекта,

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Иновация и деновация – изследване на икономическата зависимост между двете понятия за развитието на страните

Направи дарение на училище! *** Абстракт: в настоящата академична статия се разглежда въвеждането на ново икономическо понятие, явление и термин “деновация”, който притежава следните принципни характеристики: 1.) принцип на антитезата

Знаем ли достатъчно за никотина?

Направи дарение на училище! *** *** Никотинът води до пристрастяване и не е без риск, като неговата роля за развитието на заболяванията, свързани с тютюнопушенето, често се тълкува погрешно. Представени