Търсене
Close this search box.

Александрина Георгиева, 13 г.: Как се виждам в света на науката и технологиите

Александрина Георгиева, 13 г.: Как се виждам в света на науката и технологиите

Александрина Георгиева, 13 г.: Как се виждам в света на науката и технологиите

Александрина Георгиева, 13 г.: Как се виждам в света на науката и технологиите


Направи дарение на училище!



***

Автор: Александрина Георгиева, 13 г., Американски колеж на София, участник в конкурса Refresh Girls, Европейска нощ на учените 2019

Според проучване, направено през 2009 година, в България за над 600 българчета най-желаната професия е лекар. А след нея са дизайнер, певец, актьор и ветеринар. Това показва, че една голяма част от децата искат да се занимават с науките като биология и химия.

Ако аз бях част от анкетираните, бих казала, че искам да стана генен инженер. Тази професия ме привлича, защото чрез ДНК ние можем да проследим човешкия род до хиляди години назад във времето, което от своя страна пък би допринесло за разгадаването на тайната на еволюцията. Ето защо в бъдеще искам да работя в тази сфера на науката.

В училище децата изучават предметите Околен свят и Човекът и обществото още от 2-3 клас. Това показва колко важна е науката за разгадаването на заобикалящия ни свят. А специално за мен, тя е безценна, защото е едно от любимите ми неща, не само в училище, но и в ежедневието ми. Именно поради тази причина ми е трудно да си представя живота без нея, но предполагам, че в този момент нямаше да седя пред компютъра, а щях да паля огън в някоя пещера. А що се отнася до предположенията ми за науката след 10 години, бих казала, че бъдещето е един слънчев лъч, който в момента е невидим за нас, но съвсем скоро ще усетим топлината му.

21 век. Новото хилядолетие. В наши дни човекът е все по-тясно свързан с машините. Но, благодарение на това, той постига немислими достижения, за каквито човечеството дори не е смеело да мечтае в миналото. А това ние дължим на науката, и разбира се, на изключителните учени, които в някои случаи са ставали жертва на факта, че са изпреварили времето си.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Такъв пример е Джордано Бруно. Италианецът пръв достига до заключението, че Вселената е безкрайна. Също така той потвърждава теорията, че Земята се върти около Слънцето, а не обратното. Именно заради тези си смели твърдения геният е осъден на смърт от църквата. И така, заради потвърдените му в наши дни теории, Бруно е изгорен на кладата.

Подобно на Джордано, и Галилео Галилей е имал проблеми с властите на Папската държава. Този известен астроном е защитавал хелиоцентричната теория на Николай Коперник и именно заради това е бил преследван и теориите му са били приемани за налудничави и грешни. За щастие обаче известният учен се е спасил и не е станал жертва на порочната практика за изгаряне на кладата.

Ние имаме късмета, че в наши дни хората са осъзнали нуждата от научно-технически и духовен напредък. Аз лично съм много щастлива от този факт, защото, когато порасна, ще мога да практикувам професията, която ми е толкова на сърце. Като дете слушах другите да казват, че искат да станат фризьори, актьори, готвачи и какво ли още не. Но веднага щом кажех, че искам да стана инженер и по-специално генен, другите започваха да се смеят и да ме питат какво е това и защо изобщо ми е притрябвало да го уча. Натъжавах се, но след време осъзнах, че не съм като другите. Те мечтаеха, но не мащабно, а така, че просто да кажат с какво точно искат да се занимават. А аз от своя страна бленувах надълго и нашироко, защото благодарение на мъдрите съвети на майка ми разбрах, че колкото повече мечтае човек за дадено нещо, толкова по-лесно може да го визуализира, когато настъпи моментът. И така с всеки изминал ден съм все по-близо до реализирането на мечтата ми. Макар да знам, че няма да бъде лесно и ще отнеме дълги години, аз съм решена да осъществя мечтата си и по този начин съм убедена, че ще помогна на науката и на човечеството. Кой знае, може би благодарение на по-дълбокото разбиране на гените след разгадаването на тайната на еволюцията, на бял свят може да се появят лекарства за болестите, за които и днес, след бурното развитие на медицината, все още не е открит лек.

Благодарение на науката ние живеем в света какъвто го познаваме.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.