Търсене
Close this search box.

Зорница Йорданова: Иновациите не са просто една празна думичка, въпреки че много хора я използват като такава

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.


Направи дарение на училище!



***

Здравейте, казвам се Зорница Йорданова, главен ас. Съм от УНСС, катедра Индустриален бизнес. Специализирам в Иновации в бизнеса или Мениджмънт на иновациите.

Какъв е проектът, който ще представиш? Каква е научната му стойност, цел?

Проектът, който ще представя и който спечелих към фонд „Научни изследвания“, засяга иновациите в образованието и тяхното значение за конкурентоспособността на университетите. Това  е проект, който стартира тази година и има за цел в края на 2-годишния проект да резултира в своеобразен индекс на университетите, на базата на иновациите, които те използват, развиват, възпитават. В текущата ситуация студентите избират университети по критерии, които след 20-30 години няма да бъдат толкова релевантни. Смятам, че използването на иновации от университетите е нещо много по-дългосрочно и би било много по-ценно за самите студенти. Така че проектът е реално образователен.

Тоест, ти ще определиш кой университет е най-иновативен и например ако някой иска да кандидатства, да знае как са учебните заведения разпределени по този критерий.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Да, по различни критерии. Иновациите не са просто една празна думичка, въпреки че много хора я използват като такава. Иновациите са най-различни. Могат да бъдат например използване на най-различни технологии за забързване на процесите, за административно обслужване, за по-лесното възприятие от страна на студентите. Всички тези иновации ще бъдат систематизирани – как те се проявяват в образованието и конкретно във висшите учебни заведения. Искам да вметна, че проектът ще обхване и европейски университети, не само български. Ще бъде направен анализ с текущите рейтингови индекси, които така или иначе индексират университети. Дай Боже да имаме някаква добра представителност на българските университети в този индекс.

Накъде вървят нещата? Кой ще бъде с най-висок индекс?

Нямаме отговор, все още не сме стигнали до такива резултати, защото проектът започна тази година. В момента все още обследваме какви иновации се правят в университетите.

А правят ли се иновации?

Да, правят се.

Какво искаш да видиш тук? Би ли работила тук, ако кандидатстваш, ако те поканят?

Да, в дългосрочен план. В момента – в никакъв случай, тъй като България е мястото, в което искам да се развивам. Това, което очаквам е да се срещна с представителите на сектора по иновации, който тук е много добре развит. Така че чакам с нетърпение утрешния ден, в който  ще бъда в бизнес секцията.

Текста изкара: Цвета Панчева

Елате на събитието: (24.07.2018)

Науката решава проблеми, vol.08: Предприемачество в науката

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Нови хоризонти в космоса: Вълнуващите открития от последната година

Направи дарение на училище! ***   Откриването на кислород на Венера Проучванията на Венера разкриха следи от кислород в атмосферата ѝ, което подтиква към нови въпроси за възможностите на планетата.

Над 120 учени от България и 10 страни по света участват в XIV-ия Софийски фестивал на науката от 9 до 12 май в София Тех Парк

Направи дарение на училище! *** За тазгодишното издание у нас пристига проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж в продължение на двадесет години. Новата му книга ще

Физическият факултет на СУ с богата програма по време на Софийския фестивал на науката 2024 г.

Направи дарение на училище! *** Цялата програма можете да разгледате тук: https://beautifulscience.bg/programa/  Лекциите с участие на учени и преподаватели от Физическия факултет са: „Квантовите компютри – коя технология ще бъде

Нашествието на пластмасата: Между иновацията и екологичния колапс

Направи дарение на училище! *** Замърсяването, свързано с пластмасата, няма граници – от най-големите градове до най-изолираните кътчета на планетата. Микропластмасите, които са всепроникващи в нашата среда, представляват особено загадъчна

Как БГ Наука прави знанието достъпно

Направи дарение на училище! *** Подкрепете ни като се абонирате за списанието – така получавате достъп до всички досега публикувани броеве (над 200) и всички, които ще излязат в бъдеще.

В търсене на яснота за екологичните предизвикателства сред мъглата на замърсения въздух

Направи дарение на училище! *** Множеството източници на замърсяване – от индустриални заводи до автомобилни газове и селскостопанска дейност – са основният виновник за качеството на въздуха, което се влошава