Търсене
Close this search box.

Изследователи успешно са отгледали преждевременно родени агнета в изкуствена утроба

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.


Направи дарение на училище!



***

Агне в изкуствена утроба Credit: Nature Communications
Агне в изкуствена утроба Credit: Nature Communications

Това е нещо, което би било на място в научно-фантастичен филм – агне в полиетиленова торба с тръби и течности, които му помагат да расте.

Но изследователите показват, че е възможно да отгледаш и предпазиш агнета в късен етап на бременността в изкуствена утроба – технология, която може да се превърне в спасител за много преждевременно родени човешки бебета само за няколко години.

Бебета, родени на 25 или по-малко седмици, имат малки шансове за оцеляване и в САЩ това е водеща причина за детската смъртност и заболеваемост.

„Само като ги погледнеш и веднага ти става ясно, че не би трябвало да са тук все още, те не са готови“, казва Emily Partridge, лекар, който полага грижи за критично недоносени деца от Детската болница във Филаделфия (CHOP), и един от изследователите.

С изкуствена утроба преждевременно родените бебета могат да продължат да се развиват – само няколко седмици допълнително време за растеж могат да бъдат разликата между тежки здравословни проблеми и сравнително здраво бебе.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Тези пеленачета имат спешна нужда от мост между утробата на майката и външния свят“, казва Alan Flake, старши изследовател в проучването и фетален хирург в CHOP.

„Ако можем да развием извънматочна система, която да поддържа растежа и съзряването на органите само за още няколко седмици, ние можем драматично да променим изхода за твърде преждевременно родените бебета.”

Изследователите взели осем агнета на етап 105 до 120 дни от бременността (еквивалентът на 23-24 седмици при хората) и ги поставили в изкуствени утроби.

Самата утроба, която представлява запечатана и стерилна торба, е пълна с електролитен разтвор, който действа като амниотичната течност в матката. Сърцето на агнето изпомпва кръвта през пъпната връв в машина за обмен на газ извън торбата.

Диаграмата отдолу дава представа как действа:

Диаграма Credit: Nature Communications
Диаграма. Credit: Nature Communications

И, поне за агнетата в това изследване, изкуствената утроба проработила – само след четири седмици мозъците и белите дробове на агнетата били напълно развити. Пораснала им също вълна и можели да шават, да отварят очите си и да поглъщат.

„Постигнахме невероятен успех при замяната на условията в утробата при нашия модел на агне“, казва Flake за NPR.

„Те имаха нормален растеж. Имаха нормално развитие на белите дробове. Мозъците им се бяха развили добре. Имаха нормално развитие във всеки аспект, в който би могло да се измери това.“

Въпреки че това изследване изглежда невероятно обещаващо, все още не може да се вълнуваме прекалено. Приложението на метода при човешки бебета е все още далечно.

Както обяснява Olga Khazan за The Atlantic: “Изкуствените матки са били изпробвани – и са се проваляли – и преди. Статия от New York Times Magazine от 1996 година обявява, че „изкуствената утроба съществува“ и описва лаборатория в Токио, в която козлета плували в загрята фалшива амниотична суспензия. Но, уви, всичко приключило с технически проблеми и нарушения на кръвообращението.

Кръвоносните съдове на пъпната връв на агнето може да не функционират по същия начин, както при човешките бебета, и освен това агнетата са значително по-големи от фетусите на този етап на развитие.

Въпреки това, ако всичко мине добре, изследователите се надяват да тестват устройството върху преждевременно родени човешки бебета след три до пет години.

И други изследователи от това поле се вълнуват за резултатите.

„Това наистина е нещо от бъдещия свят“, казва професорът по неонатална медицина Neil Marlow от Лондонския университетски колеж, който не бил част от изследването, за The Guardian.

„Те изглежда са отгледали агнета за четири седмици, което е наистина важно постижение.“

Можете да видите повече за изследването във видеото отдолу:

Изследването е било публикувано на Nature Communications.

Превод: Никол Николова

Източник: Science Alert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

За списанието

Анастасия Тошева – Изключителният път на една българска учителка през Възраждането

Направи дарение на училище! *** Престоят ѝ в чужбина е коренно различен от всичко, което е познавала. Изучавайки модерни дисциплини и овладявайки руски и френски

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Нови хоризонти в космоса: Вълнуващите открития от последната година

Направи дарение на училище! ***   Откриването на кислород на Венера Проучванията на Венера разкриха следи от кислород в атмосферата ѝ, което подтиква към нови въпроси за възможностите на планетата.

Над 120 учени от България и 10 страни по света участват в XIV-ия Софийски фестивал на науката от 9 до 12 май в София Тех Парк

Направи дарение на училище! *** За тазгодишното издание у нас пристига проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж в продължение на двадесет години. Новата му книга ще

Физическият факултет на СУ с богата програма по време на Софийския фестивал на науката 2024 г.

Направи дарение на училище! *** Цялата програма можете да разгледате тук: https://beautifulscience.bg/programa/  Лекциите с участие на учени и преподаватели от Физическия факултет са: „Квантовите компютри – коя технология ще бъде

Нашествието на пластмасата: Между иновацията и екологичния колапс

Направи дарение на училище! *** Замърсяването, свързано с пластмасата, няма граници – от най-големите градове до най-изолираните кътчета на планетата. Микропластмасите, които са всепроникващи в нашата среда, представляват особено загадъчна

Как БГ Наука прави знанието достъпно

Направи дарение на училище! *** Подкрепете ни като се абонирате за списанието – така получавате достъп до всички досега публикувани броеве (над 200) и всички, които ще излязат в бъдеще.

В търсене на яснота за екологичните предизвикателства сред мъглата на замърсения въздух

Направи дарение на училище! *** Множеството източници на замърсяване – от индустриални заводи до автомобилни газове и селскостопанска дейност – са основният виновник за качеството на въздуха, което се влошава