Търсене
Close this search box.

Археолози откриват селище от Мезолитната каменна ера

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.


Направи дарение на училище!



***

Подводният обект в залива Hanö
Подводният обект в залива Hanö

Археолози от Лундския университет, Швеция, са открили строителен обект от Каменната ера от преди 9 000 години. Той се намира под водата на залива Hanö в Балтийско море.

Екипът се е натъкнал на невероятни артефакти откакто обектът за пръв път е бил открит преди 7 години. Учените са намерили осем риболовни капана, направени от сплетени лешникови пръчки – индикация за екстензивен риболов, което предполага, че мястото е имало обитатели поне през една част от годината. Има също добре запазена кирка, направена от лосови рога с надпис, чието значение се е загубило с времето.

Според проучване, публикувано в Quaternary International, местността преди е била лагуна и изследователите са успели да реконструират как е изглеждала по време на Мезолита.

„Ако искате напълно да разберете как са се разпръснали хората от Африка и какъв е бил техният начин на живот, трябва да се открият техните селища. Доста от тях в момента са под водата, тъй като морското равнище е по-високо днес, отколкото по време на последното заледяване. Хората винаги са предпочитали крайбрежията“, казва водещият автор на проучването Anton Hansson в свое изявление.

„Като геолози, ние искаме да пресъздадем тази местност и да разберем как е изглеждала. Била ли е топла или студена? Как средата се е променила с времето?“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Според приблизителни изчисления, областта може да е имала умерени температури поне през лятото, което е гарантирало добър живот за Мезолитните обитатели. Покачването на морското равнище се е случило след като мястото е било погребано под утаечен слой, което позволило обектът и неговите принадлежности да се запазят и до днес.

Откритите обекти се намират на 3 километра от сегашната брегова линия и на около 20 метра под морското равнище. Те изкопали 2 метра от морското дъно и направили няколко теста, за да установят каква е действителната топография на местността.

„Тези останки са били познати, но само от разпръснати открития. Сега имаме технологията за по-детайлно определяне на пейзажа“, добавя Hansson.

Това е най-старата крайбрежна структура, открита в Северна Европа и е възможно да не е единствената.

Превод: Никол Николова

Източник: IFLS


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Над 120 учени от България и 10 страни по света участват в XIV-ия Софийски фестивал на науката от 9 до 12 май в София Тех Парк

Направи дарение на училище! *** За тазгодишното издание у нас пристига проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж в продължение на двадесет години. Новата му книга ще

Физическият факултет на СУ с богата програма по време на Софийския фестивал на науката 2024 г.

Направи дарение на училище! *** Цялата програма можете да разгледате тук: https://beautifulscience.bg/programa/  Лекциите с участие на учени и преподаватели от Физическия факултет са: „Квантовите компютри – коя технология ще бъде

Нашествието на пластмасата: Между иновацията и екологичния колапс

Направи дарение на училище! *** Замърсяването, свързано с пластмасата, няма граници – от най-големите градове до най-изолираните кътчета на планетата. Микропластмасите, които са всепроникващи в нашата среда, представляват особено загадъчна

Как БГ Наука прави знанието достъпно

Направи дарение на училище! *** Подкрепете ни като се абонирате за списанието – така получавате достъп до всички досега публикувани броеве (над 200) и всички, които ще излязат в бъдеще.

В търсене на яснота за екологичните предизвикателства сред мъглата на замърсения въздух

Направи дарение на училище! *** Множеството източници на замърсяване – от индустриални заводи до автомобилни газове и селскостопанска дейност – са основният виновник за качеството на въздуха, което се влошава