Търсене
Close this search box.

Как 5G технологиите пречат на точните прогнози за времето

Как 5G технологиите пречат на точните прогнози за времето

Как 5G технологиите пречат на точните прогнози за времето

Как 5G технологиите пречат на точните прогнози за времето


Направи дарение на училище!



***

Прогнозите за буря могат да загубят надеждност при новите стандарти за безжична връзка в САЩ.

Въвеждането на 5G безжична технология ще направи мобилните комуникации драстично по-бързи и по-ефективни. Но 5G може също така да доведе и до опасни неточности при прогнозиране на времето. Такива тревоги изразяват национални и международни научни агенции и независими експерти. Въпреки това Федералната комисия по комуникациите (FCC), която регулира безжичните мрежи на САЩ, не изглежда притеснена – и това е голям проблем.

5G обещава по-добро качество от по-старите поколения безжични телекомуникации. Някои от честотните ленти на 5G обаче са близо до тези, използвани от метеорологичните инструменти на спътниците в орбита около Земята. 5G трансмисиите при 24 гигахерца могат да се припокриват с 23,8-GHz сигнала, естествено излъчван от атмосферната водна пара и контролиран от тези инструменти. Видим през деня или нощта, през ясно или облачно небе, сигналът от 23,8 GHz е надежден индикатор за влажност, който се използва за подобряване на прогнозите за времето – включително силата, локацията и посоките на бурите – в диапазони от часове и дни. Освен в случаите когато данните са прекъснати от някакъв източник на смущения – каквито са сигналите, излъчвани от новите 5G базови станции и устройства.
Тази интерференция се измерва в единици, наречени децибелватове (dBW), и няколко агенции призовават за сравнително строги ограничения за това какво количество от този електронен шум е допустим.
Европейската комисия определи максимален праг от -42 dBW. Но по време на встъпителния аукцион миналата година за правата на САЩ да използват радиочестотната лента от 24 GHz, FCC постави много по-губеща се граница на шума от -20 dBW – значително над таваните, базирани на проучванията на NASA, Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) и ВМС на САЩ.

След аукциона, действащият администратор на NOAA Нийл Джейкъбс заяви пред Конгреса, че допуснатите лимити на шума на FCC ще доведат до спад от 77% в сателитните данни за водните изпарения.
Това, според Джейкъбс, би могло да доведе до забавяне между два и три дни в прогнозирането на движението на ураганите, което ефективно ще върне сателитните прогнозни възможности на нацията до нивата от 1980 г. Освен това, Джейкъбс предупреждава, че намесата на 5G може да принуди NOAA да се откаже от плановете си за нови метеорологични спътници.


Още в края на есента делегатите на Международния сектор за радиокомуникации на далекосъобщенията (ITU-R), организацията, управляваща глобалното използване на радиочестотния спектър, се съгласиха да въведат 5G шумови граници между -29 и -33 dBW. Влизайки в сила тази година, ограниченията на ITU-R са по-строги от тези на FCC, но все още вероятно ще представляват проблем за метеоролозите.


Разбери повече за БГ Наука:

***

В отговор на опасенията на Конгреса преди аукциона от миналата пролет, председателят на комисията Айит Паи защити решенията за 5G лимитите на шума, като нарече критиките “преувеличени и непроверени твърдения в последния момент“. И все пак не техните критиците, а самите FCC, не успяват да валидират своите твърдения: към настоящия момент комисията все още не е изготвила никакво проучване в подкрепа на препоръчителните 5G граници на шума. Междувременно агенцията планира търгове на други честотни вълни, които се припокриват със сателитното наблюдение на валежите, облаците и морския лед.

 

Тези действия са част от по-широк и по-смущаващ модел на властно поведение от страна на FCC. Агенцията вече отвори по-рано забранените райони на радиочестотния спектър за нови приложения, като същевременно бързо издаде одобрения за глобална плеяда от спътници, предлагащи широколентов достъп до интернет.
И двата подхода могат да предизвикат смущения в широк спектър от астрономическите наблюдения на наземните телескопи, а масовото извеждане на нови спътници пък крие и значителни рискове от създаване на повече “космически боклуци“, което вече заплашва съществуващите орбитални активи, включително Международната космическа станция.

 

За щастие, FCC не е организация, от която не може да се търси отговорност. В един от редките случаи на сътрудничество в конгреса, през декември 2019 г. и демократите и републиканците в House Science Committee поискаха от Службата за отчетност на правителството да проучи защо точно препоръките за 5G на FCC се различават толкова силно от тези на други федерални агенции.
Това е добро начало. Конгресът трябва да използва своите значителни правомощия, бюджетни и други средства, за засилване на натиска върху FCC. Като по този начин ги принуди да извадят на светло действията си и да се ангажират по-сериозно с несъгласието на правителствените агенции и научните институции относно разработките на устойчиви решения за 5G, пречещи на точното прогнозиране на времето.

 

Източник: Scientific American
Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.