Търсене
Close this search box.

3D технология разкрива още от мистериозната писменост Ронгоронго на Великденския остров

3D технология разкрива още от мистериозната писменост Ронгоронго на Великденския остров

3D технология разкрива още от мистериозната писменост Ронгоронго на Великденския остров

3D технология разкрива още от мистериозната писменост Ронгоронго на Великденския остров


Направи дарение на училище!



***

Изследователите са създали триизмерен модел на таблица, покрита с мистериозното писмо Ронгоронго от Великденския остров, разкривайки изгубени символи, които са невидими с невъоръжено око.

Ронгоронго е система от глифове, открита през 19 век, която изглежда е вид писменост или протописменост. Опитите за дешифрирането ѝ през годините са били неуспешни, макар да са били идентифицирани някои символи, предаващи календарна и родословна информация.

Изследователите изучават таблица с ронгоронго от Берлинския етнографски музей, където извършват ботанически анализ, радиовъглеродно датиране и създават триизмерен модел, използващ хиляди фотограметрични снимки.
Според радиовъглеродения анализ, таблицата е била направена някъде между 1810 и 1870 г. от н.е. от местна дървесина, добита от дървото Portia (thespesia populnea).

Таблицата е била намерена в лошо състояние на съхранение, като само на едната страна е имало глифове. Създавайки 3D модела обаче, изследователите успяха да установят, че цялата повърхност и от двете страни в първоначалната си форма е била изписана, като дори успяват да идентифицират глифове, които иначе са невидими с невъоръжено око.

„От другата страна на таблицата и по нейните ръбове успяхме да видим невидими символи, които досега изследователите са пропускали, както и жлебове, подобни на тези, присъстващи на други таблички с ронгоронго. Те са служили като редове, ограничаващи текста, и така са улеснявали писането“ – казва д-р Рафал Виечорек от Варшавския университет.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Ако таблицата беше запазена изцяло, това щеше да е най-дългият запис на ронгоронго в света. В момента най-много знаци от това писмо има върху така наречения жезъл от Сантяго” – добавя Виечорек.

Ортографските изгледи на таблицата се изобразяват от текстуриран 3D модел, получен с фотограметрична реконструкция от набор от цифрови фотографии. По-добре запазената страна има петна от кафяво дърво с линии от глифове на ронгоронго, подредени по т. нар. шрифт обърнат бустрофедон (съседните редове вървят в обратна посока един спрямо друг). Глифовете са били издълбани с остър инструмент в набор от плитки улеи.

Създаденият 3D модел на таблицата има за цел да помогне за идентифициране на таксона на дървесината по отношение на обема и плътността. Високото прецизното изобразяване на повърхността на таблицата е полезно и за определяне на общата дължина на надписа. 3D моделът е произведен с помощта на фотограметрична реконструкция от набор от цифрови снимки с Agisoft PhotoScanTM 1.4.0 (Agisoft LLC 2018). Полученият модел съдържа около 5 × 105 точки от данни с точност, достатъчна за изучаване на основните повърхностни образувания като възли, улеи и следи от ерозия. Мрежата, произведена от PhotoScan, беше анализирана с VCL – ISTI – CNR MeshLabTM 2016.12 (Cignoni et al. 2017), където беше подравнена с главните оси и преразмерена, така че най-дългият ръб на ограничаващата кутия на модела да е равен на дължината на таблицата. MeshLab беше използван за изчисляване на напречните сечения на таблицата и основните геометрични параметри на 3D модела.

Въпросът кога писмеността ронгоронго е започнала да се използва и нейната продължителност е важен. Ако е била разработена преди европейския контакт с Рапа Нуи, тя би допринесла значително за нашето разбиране за полинезийското културно поведение и сложност, но също така и за науката за развитието на писмеността и системите за писане. Макар че радиовъглеродните датировки на тази конкретна таблица я отнасят към първата половина на ХІХ в., когато вече е имало контакти с европейци, самата писменост със сигурност е била измислена преди това.

Източници: heritagedaily.com, tandfonline.com
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.