Търсене
Close this search box.

Започва дигитализацията на три български музея

Започва дигитализацията на три български музея

Започва дигитализацията на три български музея

Започва дигитализацията на три български музея


Направи дарение на училище!



***

Златка Узунова и Димо Чотров – XR експерти от Лаборатория Виртуална и разширена реалност в София Тех Парк.

Учените от Лаборатория Виртуална и разширена реалност към Sofia Tech Park, са се заели с един доста вълнуващ проект, финансиран от Национален фонд “Култура” и целящ да представи различни интересни експонати по нов и вълнуващ начин. Той обхваща три музея в София – Националния военноисторически музей, Националния археологически музей и Регионален исторически музей София. 

Идеята на проекта е да представи музейните експонати по нов и интересен за посетителите начин, който да предизвиква техният интерес и по този начин те да могат да бъдат разглеждани от по-широка публика онлайн. Проектът ще бъде направен и като уеб приложение, така че всичко това да бъде достъпно и от уеб страниците на музеите.

Димо Чотров, който е XR експерт по софтуерна разработка към лабораторията, се надява, че по този начин ще може да събуди у виртуалните посетители на музеите по-голям интерес към българското културно-историческо наследство. И действително разчупеният начин, по който са представени артефактите, има потенциала да постигне тази цел. 

Това няма да бъдат просто снимки, а 3D модели, които ще могат да бъдат увеличавани, завъртани и разглеждани от всички възможни страни. Отделно ще бъдат добавени и много интерактивни опции – текст, аудио, скрити елементи и въобще – взаимодействие с обектите, каквото реално е невъзможно на живо в музея, тъй като там разбира се експонатите не могат да се вадят от витрините. 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Златна каляска стил “Луи ХVІ”, от двореца Версай, ХVІІІ в., Регионален исторически музей – София.

Един от разработваните обекти, които Златка Узунова, XR експерт по 3D графика и дизайн, представя, е модел на кръстчето на Васил Левски, което може да бъде завъртяно и откъм гърба му да се отвори тайник в него, където да се види кичур от косата на Апостола. 

Друг експонат е сребърна солница във формата на седящо дете от село Николаево, съхранявана в Националния археологически институт с музей при БАН, която може да се пълни и да се показва как функционира. Като цяло по този начин може да се види как са функционирали стари предмети от бита, като мастилници например, които са непознати на повечето съвременни хора и от статичното им положение във витрината не става ясно как точно са се използвали. Може да се влезе в каляска или да се види как се запалва газена лампа или друг старинен експонат.

Интерактивно демонстриране на сребърна солница (пиперница) от съкровището от с. Николаево, ІІІ в., Национален археологически институт с музей при БАН.

В голяма степен вдъхновението на екипа идва от едно приложение, наречено BBC Civilizations AR и достъпно в Google Play, където са качени експонати от цял свят и изложени по сходен интерактивен начин. Но идеята не е просто взаимствана, а значително надградена, като разбира се и показваща уникални експонати от българската култура, каквито иначе не могат да се намерят в интернет пространството в подобен интерактивен вариант. 

Предимството на настоящият проект пред този на ВВС е, че за втория е необходимо приложение, докато българският е направен в по-достъпен уеб вариант, така че всеки човек, отваряйки компютър или мобилно устройство и влизайки в страницата на музея директно да може да разглежда без да трябва да инсталира никакви приложения. Не е необходимо и телефоните на посетителите в самия музей да поддържат разширена реалност (AR), а могат директно в браузър да се разглеждат експонатите, но разбира се ако устройството поддържа AR има възможност предметите да се видят и във физическата среда.

Радослав Тодоров

Всеки месец създаваме подобни филми за абонатите на БГ Наука – ако все още не си направил абонамент можеш да станеш част от нещо значимо и всеки месец да научаваш нещо ново за България и света – https://kupinauka.com/page/film-abonament


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.