Търсене
Close this search box.

Външно-политически идеи от епохата на Българското Възраждане (XVII – последната четвърт на ХIX в.)

Външно-политически идеи от епохата на Българското Възраждане (XVII – последната четвърт на ХIX в.)

Външно-политически идеи от епохата на Българското Възраждане (XVII – последната четвърт на ХIX в.)

Външно-политически идеи от епохата на Българското Възраждане (XVII – последната четвърт на ХIX в.)


Направи дарение на училище!



***

Автор: Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане”, РИМ – Враца

Възраждането представлява началото на новата история на българите, време на прехода от феодализъм към капитализъм. Този преход в историята на българското общество е изключително сложен, поради протичането му в условията на чужда политическа власт.

Падането на България под турска власт прекратява естественото развитие на българската средновековна цивилизация. В българските земи е наложена една различна цивилизация, противоречаща на духа на историческите традиции на българската култура.

В резултат от турската инвазия, българската държава изчезнала от политическата карта на Югоизточна Европа. Голяма част от българското население било избито или отвлечено в робство. Това довело до промени в социалната структура на българското общество. Развитието на Възраждането сред българското общество води до редица особености, които го отличават от процесите в Западна и Централна Европа. То несъмнено започва да се променя и придобива социална структура, съобразна с новите икономически процеси. Новото българско общество придобива нужда и от духовни ценности, които започват да се изграждат успоредно със създаването, разширяването и издигането на просветното равнище на народа. Размити като етнос в състава на цялото румелийско християнско население, българите започват борба за обособяването си като самостоятелна народност, изразила се в постигането на самостоятелна българска екзархия. Постепенно започват и промени в политическите идеи на българското общество. Крайната цел е политическото освобождение на българите от османска власт и създаването на собствена национална държава.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Българите започват борба за осъзнаване и обособяване, за отделяне от останалите общности в Османската империя. Това се изразява в участието им в две народни движения – движение за българска просвета и култура и борба за самостоятелна църква, независима от Цариградската патриаршия.

 

Цялата статия е публикувана в брой 116 на сп. Българска наука: тук!

Абонирайте се за списанието тук!

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.